Среда, 08.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Кнежев двор крај хероја Кадињаче

Кнежев двор крај хероја Кадињаче
Дубљи корени: комплекс Кадињаче би требало да прерасте у сведочанство о српској слободарској историји (Фото С. Јовичић)

Ужице – На брду бели споменици херојима Кадињаче, палим борцима Радничког батаљона, а подно њих, ка бајинобаштанској страни, кнежев двор с краја 18. века, старо српско село са брвнарама и вајатима. У објектима тог својеврсног етнопарка мноштво експоната који сведоче о Првом и Другом српском устанку, балканским и Првом светском рату. Спој древног сеоског живота и успомена на епопеје војевања, од устанака против Турака до народноослободилачке борбе чији је Кадињача један од симбола.

Овако би, према замисли стручњака Народног музеја у Ужицу, у перспективи требало да изгледа спомен-комплекс Кадињаче, који се простире на 15 хектара. Споменици и спомен-дом су на малом делу те површине, а остало су ливаде и шуме. Будући да туристи, а поготову ђачке екскурзије, и даље у знатном броју посећују Кадињачу, логично је да се родила идеја да се овај простор обогати новим садржајима.

Етнолог и саветник у ужичком музеју Боса Росић, која је пре две године руководила истраживањима старих сеоских објеката у Заглавку и другим селима подно Кадињаче, аутор је пројекта „Кадињача будући етнопарк”, који је умногоме надахнут управо резултатима поменутог истраживања. На подручју подно Кадињаче било је вредних открића, попут старог двора устаничког кнеза Николе Новаковића, затим низа сачуваних старих здања грађених у оригиналном споју планинске и равничарске куће (подрињско-ваљевски тип кућа по Јовану Цвијићу).

– Намера је да се тај кнежев двор обнови, по пројекту архитекте Благоте Пешића, а идеално место да се тако обновљен постави јесте слободан простор око Кадињаче, где би било формирано и етносело. Реч је о раскошном здању, по мерилима која су владала крајем 18. и почетком 19. века. Поред двора, били би постављени објекти из Заглавка и околине: старинске куће, вајати, амбари, салаши, магазе, једна воденица на потоку... Пројекти за њихово преношење већ су сачињени. Унутар објеката биће поставке у вези са животом српског сељака ратника, на чијим плећима су изнета наша најзначајнија војевања. Наравно, на самом брду би и даље доминирао споменик борцима Радничког батаљона – објашњава за „Политику” Боса Росић, додајући да би тиме Кадињача постала истакнути сегмент „чаробног туристичког прстена”, који би спојио атракције Златибора, Мокре горе, реке Дрине и планине Таре.

Ужички музеј ће Министарству културе поднети захтев да финансира пројекат „Кадињача будући етнопарк”, и ако одговор буде позитиван, замисао би могла да буде остварена за најдаље две године.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.