Нова психијатријска клиника на чекању
Ковин – Касни постављање камена темељца Регионалне психијатријске клинике, вредне око четири милиона евра, која би требало да се простире на око 4.500 квадратних метара. Како су пре четири месеца најавили представници владе, нова зграда нићи ће у кругу садашње Специјалне неуропсихијатријске болнице "Ковин", највеће здравствене установе овог типа у земљи, чији болесници се лече у неусловним просторијама некадашње аустроугарске касарне изграђене 1912. године.
Изградња болнице "достојне човека" требало је, према ранијим најавама да почне још пролетос, да би почетком јуна ове године, на представљању идејног пројекта, државни секретар у Министарству здравља Томислав Стантић са сарадницима најавио почетак радова у септембру 2007. Том приликом речено је да би нова болница била стављена под кров већ септембра наредне године.
Међутим, директор болнице др Милан Милић потврђује за "Политику" да је, ипак, још неизвесно када ће почети радови. Неизвесност је утолико већа зато што још нису порушене две старе зграде, што је неопходно како би се створио простор за нову зграду, у којој би у почетку било 250 болесничких постеља. Према Милићевим речима, влада је из НИП-а издвојила око 80 милиона динара за обнову свих психијатријских установа. Др Милић је у Београду добио уверавања да је сав тај новац "бити адресиран на Ковин", за почетне радове, али је приметио да је то тек "мрва" потребних пара.
Такође, у болници се незванично може чути и то да "неко од министара кочи проток средстава", али Милић појашњава да му је у Министарству здравља речено да је главни разлог кашњења – то што није завршен главни пројекат нове болнице. Републичка администрација, тачније Министарство финансија, тражи да се пошаљу прорачуни, али у ковинској болници тврде да су ове "папире" већ послали на "задате адресе, али су се, по свој прилици, негде изгубили".
Одуговлачење са изградњом нове болнице није добро за укупан углед земље која тежи да достигне европске стандарде у лечењу психијатријских обољења. Утолико пре што из земље и иностранства стижу све чешћи приговори да су садашњи услови за смештај пацијената у СНПБ "Ковин" испод дозвољених. Свесна тога, управа болнице је почетком године, напомиње др Милић, свела број постеља са 850 на 600, а све у очекивању изградње нове зграде. "Рачунамо да ће то бити импозантан објекат. Нешто што није виђено у психијатрији у нас и код наших суседа", тврди Милић. Први човек ковинске болнице додаје да нова зграда неће значити само побољшање услова у којима пацијенти бораве.
– Она ће бити нови почетак, прекретница у комплетној организацији рада, квалитету и стратегији даљег развоја. Дужина лечења у њој ће бити смањена, а нагласак стављен на повратак пацијената у друштво.
Не либећи се да каже да је реч о историјској прекретници и за српску психијатрију, Милић додаје да ће будућа регионална психијатријска здравствена установа бити болнички центар који ће симулирати све важније процесе нормалног живота: становање, рад, забаву, спорт и шетње. Ко ових дана крочи у круг болнице, може бити заведен присуством радника и машина, све мислећи да су почели обећани радови на новој згради. Реч је, ипак, о нечему другом – постављању нове подземне топловодне мреже. По свој прилици ћемо на изградњу модерне психијатријске клинике, "достојне човека" – причекати.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


