Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Чувари нашег сна

Чувари нашег сна

Да, да, нико није задовољан. Судећи према реакцијама обичних људи, жуто-црвена коалиција, која је омогућила стварање нове владе, после свих оних мучних преговора, мало коме је по вољи. Народ негодује по сајтовима – незадовољни су и Тадићем и Дачићем, помињу се и „мајке ми, посао столећа” са Фијатом, и бомбардовање, и пети октобар, и Аркан, и амбасадори, и отимање Косова, и БИА и ЦИА, и могуће скорашње отцепљење Војводине, и замазивање очију са наводним „уласком Србије у Европу већ 2014”, и распродаја Србије, и Марко и Мира, и проевропска влада која је „скуп рогова у врећи” и томе слично.

Па, судећи бар по њиховим лицима и њиховим изјавама, нису баш опијени срећом ни они који су се, зарад сопствене будућности, загрлили у новој влади. Или су ту због наше европске будућности? Која је за сада заиста само далеки лисабонски сан.

Али, проевропска влада представља неку врсту инстант политичког амблема – доказ да је Србија на правом путу, те да у том смислу Европа може да бар мало одахне – Србија јој неће правити више никакве проблеме, и све ће ићи много лакше. Европа ће улазити у Србију, а тако ће, некако, и Србија, миц по миц , улазити у Европу, само што то народ никако не схвата. Да је пут дуг, спор и трновит. А сви нас уверавају како ће нам бити боље, па у том смислу вреди сачекати још једно шест до десет година.

А, у међувремену, имаћемо прилике да их све заволимо и да им све грехове из политичке младости заборавимо – и Тадићу то што се срдачно загрлио са некадашњим политичким непријатељима из петооктобарске револуције, и Дачићу што је зарад европских интеграција опростио онима који су му политичког оца експедовали у Хаг, а политичку мајку и брата протерали из земље. А смоћи ћемо снаге да опростимо и свима осталима који су изневерили наша очекивања.

Наранџасти су шанса свих малих земаља у транзицији.

На ову коалицију, међутим, треба гледати из другог угла – Дачић је, може бити, уморан од револуција и мотки, митинга и контрамитинга – пробао је једном и видео је како то изгледа. Могуће је да се на савез са прононсираним демократама одлучио из најдубље бриге за српски народ, будућност Србије и све њене грађане без обзира на пол, веру и нацију.

Прво, можда није хтео да на себе натовари терет тешке оптужнице да је он крив што Фијат не долази у Србију, друго – можда се грозио при помисли да би поново могао да буде олајаван у домаћим и страним медијима као непријатељ напретка, треће – највероватније се препао да би баш он могао бити кривац за онолике пропале уговоре које су тако успешно потписали његови претходници, а што је најизвесније – на његова плећа би се срушио кофер свих економских проблема – од масовне незапослености до опште беде коју би произвела његова, раније много истицана љубав према Косову и правди уопште.

Сви ти могући аргументи се једноставно морају узети у обзир, али је, изгледа, превагнула брига за стабилност државе. Наиме, прононсиране демократе су толико грмеле о томе да ће свим средствима бранити изборну вољу грађана – уколико постизборна математика за њих не буду повољна, да је Дачић, сва је прилика, лепо схватио да Европа нема алтернативу – или европски блок, или туча по улицама. А он је већ једном „попио батине”.

Зато, можда, о Дачићу треба мислити другачије – као о спасиоцу Србије – да није добро размислио, његови проевропски коалициони демократски партнери били су спремни на све да остану на власти. И, да Фијат буде Фијат. Дачић је, зарад нашег мирног сна, и сна и твоје секе и њеног зеке, као у оној песми, жртвовао и себе, и свој програм, и пензионере и оних четрдесет хиљада са посла истераних социјалиста, да би Србији обезбедио мирно летовање.

Да није то учинио, било би стварно густо.

О жртвама проевропског блока, незахвалној Србији, не треба ни говорити.

Коментари41
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.