Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Београд некад и сад

Београд некад и сад
Центар Београда (Фото: Н. Неговановић)

Имам 72 године и све време живим у Београду. Обожавам га и учим унуке да је живети у Београду велика привилегија и да то треба поштовати, ценити и уживати у томе.

Тешко је објаснити им шта значи жицкати за карте испред „20. октобра”, купати се између мостова, кешати се на трамвај, играти на два голића насред улице, са школом дочекивати друга Тита на Теразијама, клизати се низ Добрињску и санкати низ Гепратову... Ићи у школу с Љубом Земунцем и Славком Ћурувијом...

Са сетом им причам да смо јели баклаве код „Међеда”, ишли на Звездино, Лазарац, Машинац... Да су понеки имали телефон, који је увек стајао у предсобљу или дневној соби, па ти причај и договарај се пред свима...

Истовремено сам и савременик овога што се у последње време дешава с Београдом и у њему.

Имам примедбу, да не кажем неку другу реч, на омладину која нема осећај да у градском превозу уступи место старијима, већ их куцкајући по телефону погледа као да каже „склањај се да ми не квариш угођај”. Живот пролази поред њих, а они куцкају...

Имам примедбу на новопечене бизнисмене с два телефона, у џиповима, који су у Београду окосница развоја кроз градњу кућа са сумњивим дозволама, парама и квалитетом, који околину доживљавају као сметњу развоју, а станаре који живе на њиховим метама као бубе које треба сатрти и ту градити, градити... Имам примедбу на дивљање све већег броја возача по улицама, трамвајским шинама, па и тротоарима. Ми пешаци, поготово старији, сметња смо њиховом хитању и, изгледа, не би требало ни да се налазимо на улици.

Имам примедбу што више нема Цветног трга, Славије, Трга републике са сатом, где смо деценијама сачекивали и били сачекивани. Чекали смо и гледали у онај историјски сат и давали „противнику” још десет, петнаест минута „форе”, а били смо спремни да чекамо док не дође (ако уопште дође).

Имам примедбу што на улицама нема полицајаца који шетају својим делом града и знају све, а и њих познају сви. Код нас око Цветка дежурали су Гуглета, крупан, и Слепчевић, ситан. Обојица су све знали и сви смо их поштовали. Гужве су биле честе, али када се њих двојица појаве – сви су мирни. А они су само Љубу респектовали. Али им је интерес био заједнички – мир у крају.

Имам примедбу на београдске школе, бар на ону где ми иду унуци, где није обавеза да ђаци устану кад у учионицу улази учитељ или наставник. Београдске школе су биле појам и образовања и васпитања. Прва, Пета, Шеста, Осма гимназија биле су расадници културе и образовања. „Никола Тесла”, „Петар Драпшин” имале су реноме факултета. Данас се школе „удварају” ученицима, јер се више не зна шта од васпитних мера може да се примени, а да не буду угрожена права ученика и сујета родитеља.

Имам примедбу на статус контролора градског превоза у Београду. Карту прегледају само онима који им је пруже, од осталих не смеју ни да траже. Како ли то изгледа туристима који се понекад нађу у возилима? Од њих обично траже карте јер они и не схватају да могу да се возе а да не купе карту. Тако раније није било у Београду. Постојао је само један кондуктер на малом подијуму код задњих врата и ни мува није могла да му промакне, а не „шверцер”. Ко би ушао на средња или предња врата слао би паре за карту „преко везе”, од руке до руке...

Имам примедбу на кесе са ђубретом које понекад промичу с виших спратова. Станари, садашњи власници, не доживљавају зграду, улицу, па ни сам град Београд као своје окружење, своје власништво које треба чувати, неговати, уздизати, улепшавати, развијати... Београд је за њих само место за остваривање циљева, који у великој мери немају везе с душом нашег града.

Имам примедбу јер на улицама срећем више паса него деце. Раније су у шетњу ишле целе породице са децом, сретале се, причале, а деца јурцала око њих. Сада се срећу власници паса. Нисам против домаћих љубимаца, али бих волео да у Београду број деце уписане у обданиште и први разред расте. Тако се иде напред.

Растао сам у окружењу где је Партија била једина и неприкосновена. Касније сам и као члан, док се није угасила – мада ме нико као члана није о томе обавестио – радио и учествовао у уздизању друштва, а поготово мог града Београда. Кад видим како је сада, нисам сигуран да смо младим генерацијама оставили осећање припадности великом, лепом, душевном и предивном Београду. За то се у своје име, можда и у име целе своје генерације извињавам омладини што им нисмо пренели и у њих усадили дух Београда.

Ипак, покушавам да унуцима, а има их пет, улијем нешто од те љубави према граду у којем су рођени. То је мој, а надам се и њихов, Београд.

Никола Драгојловић,
Београд

Коментари11
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Lala
G. Dragojloviću, po vašem tekstu može da snimi film ili, da se doradi kao dramski tekst, za pozorište. Prelepi opisi, jednostavan i, svima razumljiv, jezik. E, bio je to naš predivni Beograd, kad je bio komunizam a Bog hodao zemljom. Imali smo da kupimo i sa Istoka i sa Zapada, kvalitetno. I opet je čovek nezadovoljan a imao je sve. Malo je bilo ograničeno blebetanje. I to je bilo dobro Mi smo osetili blagodeti toga vremena. Danas svi bulje u telefon i misle da je to sreća i sva pamet ovog sveta
Феђа
Бранко, много ми је драго да си ти све време бринуо о Косову, поред нас безбрижних.
Бранко Ср'б Козаковић
Тенденциозни осврт на прилике. СФРЈ тог доба је била паразит Хладног рата, а не пример велеумне политике и уређења. Селективно извештавање, тенденциозно, манипулативно,.. обликовало је свест и утисак о "златном добу". Идео-проп филмови су били оруђе система. Колико је све то што славите било труло видело се потом. Није свима било лепо, а зна се коме јесте. Док сте опијени уживали у једној краткој историјској епизоди, која се митотвори!, Косово и Метохија су постали Косово, полурепублика. ...
Бранко Ср'б Козаковић
Иако добро указује на проблеме, који су последица И "савремених тековин", ово је на жалост још један југоносталгични, југокомунистички, памфлет коме је недостајало и чувено "спавање на клупи у Загребу". БГ је одувек био град дођоша - од деспота Стефана до данас. Разликују се они који када дођу прихвате културу живљења у граду, и они који град прилагођавају себи. "Осме офанзиве", "шестеличке",.. и остали расрбници по задатку су променили БГ који је предходио овом којег се романсирано присећа писа
Зоран Маторац
Какве везе има текст са југоносталгијом?
Лидија, Тун, Швајцарска
Редак текст о обичном свакодневном животу. Заиста. У поплави сензационаличких будалаштина, први пут, после дужег времена читам текст а осећам као да је Драгојловић био ту поред мене и да описује мој живот. Сјајно! Срећа да сам ископирала текст, видим да то сви раде зато што Политика не објављује увек, коментаре. Модератори или спавају или... Није лепо. То ми је ретка веза са домовином. Али, нека. Нешто се код вас дешава...
Bgd-NYC
Bravo !! Bravo !! Bravo !! Svet o kojem pise g. Dragojlovic je opisan i u seriji "Grlom u jagode.." opisan u "Nacionalnoj klasi" u onom orginalnom "Pozoristu u kuci" kasnije u "Bili smo prvaci sveta"..u kolumnama 011 Mome Kapora, i u nasim zivotima i secanjima; to je vise za ove koji NE razumeju sta je Beograd bio sezdesetih, sedamdesetih i kasnije ..I naravno slazem se sa opisima kako je bilo, a kako je sada ..Beograd je nekad pridoslice umeo da prihvati, ocara ..a sad?
Лидија, Тун, Швајцарска
Редак текст о обичном свакодневном животу. Заиста. У поплави сензационаличких будалаштина, први пут, после дужег времена читам текст а осећам као да је Драгојловић био ту поред мене и да описује мој живот. Сјајно!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.