Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Талас протеста у Крагујевцу

Просветари траже веће плате, продавци на бувљаку буне се против увођења фискалних каса, а радници „Застава камиона” и „Застава оружја” захтевају исплату заосталих зарада и повезивање стажа
Талас протеста у Крагујевцу
Протестни скуп бивших радника „Заставе камиона” у центру града (Фото Б. Карталовић)

Крагујевац – Уочи априлских избора, у Крагујевцу је букнула серија протеста. Побунили су се просветни радници, продавци на бувљаку, радници „Заставе”. Просветари траже веће плате, продавци протестују против увођења фискалних каса, а радници „Застава камиона” и „Застава оружја” захтевају исплату заосталих зарада и повезивање стажа.

Крагујевачки наставници окупљени око Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) ступили су 17. марта у штрајк упозорења, што подразумева скраћење часова на 30 минута. Овакав вид протеста најављен је и за 21. и за 31. март. Наставници траже да буду укључени у доношење законских одредби и да се број ученика у одељењима лимитира на 24 ђака, а захтевају и повишицу од 12 одсто.

– Ми смо високобразовани, а наше плате су ниже од републичког просека – наводи Љиљана Милетић, председница крагујевачког огранка УСПРС.

Мимо синдикалних захтева, талас незадовољства запљуснуо је (средњу) Школу ученика у привреди. Запослени у овој установи тврде да власт на силу жели да постави директора школе, протежирајући кандидата који није добио већинску подршку колектива.

Ове недеље су протестовали и продавци на Шареној пијаци – крагујевачком бувљаку. Негодују због увођења евидентирања промета путем фискалних каса, у складу са законом који ступа на снагу 1. маја.

На бироу рада 15.000 незапослених
У јеку протеста у Крагујевцу, у индустријском „Мајнд парку” одржан је скуп о привредним потенцијалима Србије који је организовала Национална алијанса за локални економски развој. Представници НАЛЕД-а и града говорили су о дигитализацији, електронској управи и другим стварима које ће убрзати економски развој наше земље. Паралелно с овим скупом, на „Шумадија сајму” је поново организован традиционални сајам запошљавања. У понуди је било 800 радних места. Тренутно, на евиденцији Националне службе за запошљавање налази се више од 15.000 незапослених Крагујевчана.

– Наше месечне обавезе су око 40.000 динара, а током пандемија нисмо радили шест месеци и продаја је опала. Сад још хоће да нас натерају да уведемо фискалне касе, да плаћамо књиговођу – каже Зоран Рајковић, један од многих радника уништене „Заставе”, који је преживео продајући робу на Шареној пијаци.

Бивши радници „Заставе камиона”, некада велике фирме над којом је отворен стечајни поступак, протестовали су у центру града, блокирајући један пешачки прелаз. Они већ годинама захтевају да им држава намири разлику између загарантоване и исплаћене зараде коју су примали од 2014. до 2018. године.

– Та сума је сад око 130 милиона динара, без камата и судских трошкова – објашњава заступник радника Милојко Поповић, најављујући одлазак за Београд и протест испред Народне скупштине и Министарства привреде 31. марта, уколико захтеви до тада не буду испуњени.

Док бивши радници „Камиона” правду траже на улици, у „Застави оружје”, једином преосталом предузећу из некада јединствене групације „Завода”, комешања никако не престају. Већински синдикат је указао на низ проблема с којима се суочавају фабрика и запослени: од немарног односа државе и великих дугова предузећа које чини окосницу наше војне индустрије, до све тежег положаја радника којима, како је речено у саопштењу, нису уплаћени законом загарантовани социјални доприноси, за новембар и децембар 2019. и за целу 2020.

– Радници одлазе у пензију с умањењем, због чега су поднете и тужбе – наводи Драган Илић, председник Самосталног синдиката у „Застави оружје”.

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Перча Контраш
Талас протеста у Крагујевцу. Нико од радника није протествовао када су досовци уништавали српску економију продајући државна предузећа и фабрике за евро по комаду, а милиони радника остајали без посла. Е па другови радници, много касните бре, све је уништено и не можемо се никада опоравити. Ко ће да обнови онолике фабрике и покрене производњу, а било их је по неколико у свим већим местима Србије, када су од њих остали само темељи у најбољем случају само зидови?
Aleksa Petrović
Ти си вероватно сувише млад па се не сећаш. Фабрике и институти су распродавани након убиства Ђинђића па све до негде 2010. године. Моја фирма у којој сам радио је растурена и продата за смешне паре, а и многе друге које знам.
Бранко
Зато нам је и овако јадно јер и даље постоје људи који не капирају зашто су се фабрике продавале за евро. Фабрике су уништене за време црно - црвене коалиције Милошевића и Шешеља који су започели и изгубили све ратове у којима су срби увек изашли као поражени а људи страдали зарад њихове политичке неспособности и жеље да се богате у условима санкција ! После 2000 нико и није хтео да их купи и покрене са дуговима сем да се они отпишу односно продају за евро уз обавезу покретања производње !
Nadzirac
Eeee prosvetari, prosvetari! Daaa imate malo manje plate od proseka, al i rezultati su Vam daleko ispod proseka. Ne verujete, e pa uverite sami. Slede rezultati iz 2018-te, a sad su sigurno mnooogo gori zbog korone: "Svaki treći učenik u Srbiji je funkcionalno nepismen, jer naučeno ne zna da primeni u praksi, pokazali su rezultati PISA testiranja. Ispod nivoa matematičke funkcionalne pismenosti je 40 odsto učenika, 38 odsto ne zadovoljava minimume u čitalačkoj pismenosti i 38 odsto u naučnoj."
Lenjir
Iz iskustva prosvetarskog ti mogu reći ovo - deci je sve dozvoljeno, a obaveze ne ispunjavaju. Povlađuje im se na svakom koraku, od kuće do škole. Jedino je bitno doći do petice, ne bira se način, samo da bi roditelji mogli da se hvale svojim 'genijalcima' koji ništa sem telefona ne pipaju. Prosveta je tako ponižena i obezvređena prosfesija. Za par godina niko neće ni hteti da troši svoje nerve i energiju na taj Sizifov posao.
Bendzo Kazui
Kakvi bre protesti? Olovke u ruke i na glasanje treceg.
ASP
Nebitno. Probleme kojeimaju niko neće da reši jer se vuku decenijama. A nekima od njih, poput Zastava kamiona i nema pomoći, firma otišla u stečaj a što su naplatili naplatili.
Kiki
Koriste vreme pred izbore.
Deki
Sindikati prosvetara: Drzava da paralelno uvede privatne osnovne i srednje skole. Konkurencija se povecava a roditelji mogu da biraju dali da decu salju u drzavne ili privatne skole. Kako to finansirati? Dio budzeta za drzavne skole, odvojiti i na privatne. Na kraju godine neka polazu PISA testove pa da vidimo koji prosvetari su vredni drzavnog novca. Buvljak i fiskalne kase. Ako prodajete robu a neplacate porez na promet, onda se odreknite medicinskih usluga i nemojte da koristite javne puteve.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.