Бањалука одбацује извештај Кристијана Шмита
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Извештај који је за предстојећу седницу и расправу о ситуацији о БиХ у Савету безбедности (СБ) УН припремио Кристијан Шмит, високи представник кога Република Српска не признаје, није се допао властима у Бањалуци. Насупрот томе, припадници политичке елите у Сарајеву све документе претходних супервизора испраћали су с одобравањем.
Шмит је у извештају који би требало да се нађе на седници СБ УБ заказаној за 11. мај написао како „власти РС раде на поткопавању БиХ, њених надлежности и институција”, оптуживши српске представнике да парализују државне институције блокирајући њихову способност рада и одлучивања. У извештају чије су делове објавили поједини медији Шмит је, између осталог, као спорне истакао активности Скупштине РС које се односе на усвајање Закона о лековима РС, Закона о непокретној имовини и Закона о ВСТС-у РС (Високом судском и тужилачком савету), истовремено се осврнувши на односе у Федерацији БиХ констатацијом како „хрватски представници подижу авет ратне тежње за трећим ентитетом”.
У реакцијама из РС оцењује се као парадокс да се Хрвати, који су жртве мајоризације сарајевске политичке елите – која највише прича о рату – помињу у контексту распиривања ратних тонова, док се РС, која је најприврженија Дејтону, описује као рушилац тог уговора.
„Шмит не помиње да се све оно што Бошњаци константно раде заснива на томе да остваре свој ратни циљ”, оцењује Додиков саветник Радован Ковачевић.
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик описао је Шмитов извештај као „лажни документ лажног високог представника”. Додик истиче да Шмит, као и његови претходници, „поново оцрњује Србе”, а игнорише антидејтонске изјаве које се могу чути из Федерације БиХ, узевши као пример изјаву лидера СДА Бакира Изетбеговића, који је пре неколико дана рекао да „ако су џамије пуне младих, онда има будућности за БиХ”. Српски члан председништва каже да се и генерални секретар УН Антонио Гутерес „укључио у подвале”, јер је послао тај „лажни извештај председавајућем Савета безбедности уз тврдњу да има неких чланова који не подржавају високог представника”. Додик подсећа да СБ УН никога није именовао и додаје да Шмит стога није могао да напише извештај.
Додик је подсетио да су надлежности од РС у минулих двадесетак година изузимане под притисцима страних сила, али је појаснио да чак и тако преузете ингеренције „нису трајне, већ привремене”, јер их није пратила измена Устава БиХ.
Констатујући да онако како ентитет може дати сагласност за неко питање, Додик истиче да је тако може и повући, све док такви споразуми не прођу уставном прописану процедуру измене самог Устава БиХ. „Српска је започела процес враћања одређених надлежности које, према Уставу БиХ, недвосмислено припадају ентитетима, због некомпетентности нивоа БиХ. Закони које РС разматра, далеко од тога да су претња по Дејтон. Активности Српске усмерене ка поновном вршењу одређених уставних надлежности које јој припадају не представљају кризу и намерно се погрешно представљају”, истакао је Додик.
Његов саветник Милан Тегелтија каже да је чак и сам наратив који се употребљава у Шмитовом извештају „потпуно подударан наративу који се може свакодневно чути и читати у изјавама политичара и медија из Сарајева”.
Као и минулих година, извештај Савету безбедности УН доставила је и Влада РС. Из владе је саопштено да се у првом делу извештаја наглашава да је Српска у потпуности опредељена за Дејтонски мировни споразум и да ће тако и остати, „што укључује посвећеност суверенитету, територијалном интегритету и уставном поретку БиХ”.
„Тврдње да Српска планира де јуре или де факто сецесију од БиХ представљају лажну пропаганду која има циљ да обезбеди подршку антидејтонском плану да се БиХ централизује”, наводи се у извештају Владе РС. У другом делу извештаја наглашено је да мир није угрожен ни на који начин, док се у трећем делу тог документа истиче да Српска остаје опредељена за напредак БиХ на путу европских интеграција.
„РС позива чланове међународне заједнице да схвате да су потези Српске усмерени на даље вршење послова из надлежности које су јој дате Уставом БиХ, једноставно питање унутрашње политике и покушаја да се реши политичка дисфункционалност и провокације из политичког Сарајева и ОХР-а, који су, заправо, извор нестабилности у БиХ”, наводе из Владе РС.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.