Више новца за подстицај рађања
Влада Србије ће у буџету за идућу годину обезбедити више новца за подстицај рађања, најавио је јуче потпредседник владе Божидар Ђелић. "Ускоро ће бити основан савет за популациону политику, а у буџет за идућу годину биће уграђене конкретне мере за подстицај рађања и бригу о угроженим породицама", рекао је Ђелић на скупу о популационој политици који је Влада Србије организовала у сарадњи са Београдским фондом за политичку изузетност.
Неке од планираних мера, како је објаснио, јесу једнократна исплата родитељског додатка, затим исплата 100 одсто плате за време трудничког боловања и једнократне накнаде за друго и треће дете, повећана издвајања за вештачку оплодњу и оснивање фонда за подршку сиромашним ученицима у средњим школама. "Намера је и да се боље штите деца после развода родитеља, али не оснивањем фонда за новчану помоћ, већ ефикаснијом применом судских одлука о исплати алиментација, као и одређеним олакшицама за самохране родитеље", рекао је Ђелић.
Он је поновио да укидање пореза на додату вредност (ПДВ) на дечју опрему не би била ефикасна мера за подстицај рађања, јер би се тиме штитиле и породице које нису угрожене.
Саветница у Институту за друштвене науке Мирјана Рашевић је указала да се у Србији рађа 1,4 деце по породици, што је испод просека у европским земљама.
У Србији годишње за око 30.000 више људи умре него што се роди, а, према њеним речима, бројни су разлози због којих се породице не одлучују за потомство. "Поред незапослености, ниског стандарда, немогућности збрињавања детета у предшколску установу, на одлуку о рађању утиче и осећај несигурности, а често жене не могу да рађају због тога што нису користиле контрацептивна средства и имале су честе абортусе", навела је Рашић.
Француска је, како је рекао Алан Паран из Националног института за демографске студије у Паризу, демографски изузетак у Европи, јер има природни прираштај становништва. "Више људи у Француску долази него што из ње одлази, али уз то земља има и срећу да је број рођених већи него број умрлих, добрим делом захваљујући доброј популационој политици", навео је Паран.
Бета
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


