Процене о штетности „глифосата” одложене за 2023.
Агенција ЕУ за хемикалије (ЕЦХА) и Агенција за безбедност хране (ЕФСА), које процењују потенцијалне здравствене и еколошке ризике у вези с „глифосатом”, пролонгирале су доношење одлуке тек за средину 2023.
Она је требало да буде готова, међутим, агенције су навеле како неће моћи да дају коначни суд пре јула следеће године.
Разлог је, пише „Јурактив”, велико интересовање јавности, али „оно што све збуњује јесте то да важеће одобрење за овај, годинама озлоглашени, хербицид истиче до децембра ове године. Како се наводи, стога се с правом очекује да ће Европска комисија предложити продужење дозволе „ако у међувремену не буду пронађени докази о озбиљном ризику”. Истовремено, Стела Киријакидес, повереница ЕУ за здравство, изразила је забринутост због одлагања ове процене, која изазива велико интересовање јавности.
Иако су поједине државе избациле тотални хербицид из употребе због озбиљнијег заокрета ка органској производњи, он се још обилато користи на њивама за ефикасно сузбијање корова. И поред тога што је у еколошком смислу проблематичан за пољопривреднике, први је избор јер замењује обраду и орање стрњишта. Стручњаци сматрају да, нажалост, још није произведен делотворнији препарат за ослобађање од корова у савременој пољопривреди и да је велико питање да ли ће у скоријој будућности моћи да буде замењен. „Глифосат” је тотални хербицид који суши биљку. Два-три дана након третирања биљка почиње да се суши, а после три недеље она је потпуно сува.
Верује се да ово одлагање одлуке има везе и с тренутном кризом на тржишту хране и мањком житарица. Иако је „глифосат” погодан за уништавање корова и амброзије на јавним површинама, ипак се саветује опрезност код њива које се обрађују.
Како пише „Агроклуб”, група за процену „глифосата”, коју чине Француска, Мађарска, Холандија и Шведска, израдила је извештај, а ЕФСА и ЕЦХА су затим позвале путем јавних консултација да заинтересовани дају коментаре на документ. Одзив је био висок. Велики број коментара и додатне информације које су доставили стручњаци и учесници представљају датотеку од отприлике 3.000 страница.
ЕФСА се правда да се кашњење тиче чињенице да су добили много више научних података него што је уобичајено за такве процене. Ревидирани извештај требало би да буде достављен до краја септембра.
Портал наводи да питање продужења употребе „глифосата” ствара све већи јаз између интереса произвођача хемијског препарата и еколошких и грађанских организација које располажу потпуно различитим резултатима научних истраживања о штетности употребе „глифоста”.
Појачана брига јавности потиче из 2015, када је Светска здравствена организација објавила да је тај препарат вероватно канцероген. „Бајер”, који је у међувремену био постао власник „Монсанта”, тврдио је да научна истраживања показују супротно и да је препарат безбедан за употребу. Међутим, како је својевремено објавио Ројтерс, та компанија суочавала се с тужбама и тврдњама да овај производ може да изазове неке од најтежих болести. Додатну конфузију накнадно је унела опречна тврдња Америчке агенције за заштиту животне средине, која је 2020. саопштила како су истраживања показала да „нема опасности по здравље људи од употребе ове активне материје”, те да „глифосат” није штетан ако се користи према упутствима и на адекватан начин.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.