Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дневник безумља

Дневник безумља
(Новица Коцић)

Прво су нам силом отели део територије. Сад нас присиљавају да то недело признамо као легалан и легитиман чин да би тиме прикрили и оправдали своје бешчашће. У каквом то суровом и окрутном свету живимо?

Најпре те убију пропагандном машинеријом, па после докрајче („овере”) најсмртоноснијим оружјем. Цео један народ оцрне да је без вере и карактера (Ж. Ширак), а његовог вођу прогласе за „балканског касапина”. После дођу (подругљиви) „милосрдни анђели” с „томахавцима” и касетним бомбама. У каквом то бездушном и безнадежном свету живимо?

Синтагма „ничим изазван” највише је употребљаван израз у другој половини ове године у свету. Користе је сви продавци магле, од Бајдена до последњег комесара ЕУ, односно сви они који сукоб у Украјини виде као прилику да створе лажну слику и о себи и о другима у свету. Кад користе ову синтагму, мисле на руски напад, а замагљују погажени Мински споразум, погажен договор о неширењу НАТО-а на исток, геноцид над руским народом у Украјини од 2014. и неприхватање од стране Запада руског предлога о неутралности Украјине. Једна друга формулација коришћена је крајем деведесетих година прошлог века: „Спречавање хуманитарне катастрофе на Косову”. У каквом то огавном и лажљивом свету живимо?

Какав ужас: Русија користи иранске дронове у украјинском сукобу! Усплахирен цео Запад! Остатку света остало је само да региструје: од 46 милијарди долара помоћи Украјини до сада, највећи део односи се на најсавременије наоружање из САД и земаља ЕУ. И у каквом то лицемерном и безочном свету живимо?

Кад споразум између две земље, који није уперен против било кога, постане проблем за ширу заједницу, излазимо из нормалне и прелазимо у сферу апсурда. Из те тмине проговара Владимир Билчик: Споразум о консултацијама између Србије и Русије је велики ударац за процес придруживања западног Балкана ЕУ. У каквом то сулудом и суманутом свету живимо?

Тужно, да тужније не може бити. Председник владе суседне државе каже: Није фер да Србија има јефтинију нафту. А они користе ту исту јефтинију (руску) нафту. А председник те државе каже: „Прича о побијеној српској деци је гадљива”. Па наставља: „Бранићемо наше пилоте, јер на њиховој борби се заснива наша држава”. Браво! Несрећа је само у једној „ситници”: није реч о борби, него о злочину над колоном избеглица, грађана њихове државе, Срба који су желели да избегну помор на свом огњишту. И на чему се то онда темељи та држава? А ни то није темељ, него надградња. Темељ је постављен још раније – у Јасеновцу и многобројним јамама пуним недужног српског живља. Боже, у каквом то свету неморала и бешчашћа живимо?

Радомир Јовановић,
професор у пензији, Жича

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ccc8
Браво!!!
nebojsa andjelkovic
konacno receno na pravi nacin.
Зоран Маторац
Одличан чланак, треба га сачувати.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.