Ватикан се спрема за смрт пензионисаног папе
У Католичкој цркви убрзавају се припреме за смрт папе Бенедикта XVI који је 2013. године поднео оставку, а како је он први папа који је то урадио у последњих 600 година протокол за његову сахрану још увек није јасан, па се не зна која ће задужења приликом сахране имати актуелни папа Фрања или да ли ће то бити државна сахрана са позваним страним лидерима.
Здравље Бенедикта XVI већ дуже време је нарушено, па се постављају многа питања у вези протокола поводом његове сахране на које изгледа нема одговора. Када ватикански вођа умре, важе строги протоколи. Имајући у виду да је ситуација таква да је папа емеритус поднео оставку из здравствених разлога, а црква је изабрала другог поглавара, није јасно да ли ће стандардни протоколи важити и за бившег, сада пензионисаног т. и. емеритус папа. Већ скоро деценију два папе живе у Ватикану и чак се повремено појављују заједно.
„Никада нисмо имали ситуацију да је живи папа помогао да се сахрани мртви папа“, рекао је католички историчар Џон Мекгриви. Ватикански званичници стога сада траже решења за протокол. Када папа умре, након лекарске потврде, прво се о томе неформално обавештавају лидери страних држава, а тек онда Радио Ватикан саопштава вест о његовој смрти.
Од смрти једног папе до избора другог, Ватикан води такозвано "комерленго" који је тренутно кардинал Кевин Фарел. Али пошто Бенедикт, чија се смрт спрема, више није папа, неке од кардиналових дужности можда више нису прикладне, преноси Дело.
Нормално, кардинал делује као гласник званичне потврде папине смрти, традиционално тако што удари три пута по папиној глави малим сребрним чекићем и дозива његово име. Он такође надгледа уништавање папиног прстена, печаћење папске резиденције, надгледа организацију сахране и припреме за конклаву за избор наследника.
Али имајући у виду да је Фрања, Бенедиктов наследник, већ папа, постоји велика неизвесност у погледу тога које ће бити дужности коморника.
Папском сахраном обично председава декан Колеџа кардинала, тренутно кардинал Ђовани Батиста Ре. Али у тренутној ситуацији може се претпоставити да ће папа Фрања предводити сахрану. Церемонија се обично одржава у базилици Светог Петра или на тргу испред ње. Папа се сахрањује у гробници испод базилике.
Сваки папа може сам да одлучи где ће бити сахрањен. Иако је Бенедиктова породица сахрањена у Немачкој, његов биограф Петер Зевалд рекао је да жели да буде сахрањен у гробници која је припадала његовом претходнику Јовану Павлу II пре него што је канонизован и пресељен на другу локацију у Ватикану.
Ипак, једно је несумњиво јасно, а то је да се најважнија церемонија после смрти папе – избор новог – неће одржати. Тачни протоколи које ће Ватикан следити након Бенедиктове смрти нису јасни, јер Католичка црква тек треба да објави било какве јавне информације о том питању.
Ватикански експерт Масимо Франко рекао је за Би-Би-Си да ће све процедуре морати да буду „написане од нуле” и да након Бенедиктове оставке 2013. године, Католичка црква није прецизирала шта ће се предузети у случају његове смрти. Он је такође упозорио да би могућа смрт Бенедикта такође могла довести до тога да оставка папе постане нешто уобичајено.
„За одређене кругове унутар Католичке цркве, оставка Бенедикта је била нешто што се не би смело поновити. За друге то представља преседан који би се могао поновити“.
Будући да је Бенедикт раније био шеф државе Ватикана, независног града-државе окруженог Римом и којим управља папа, могуће је да ће ово бити државна сахрана са позваним страним лидерима, али чак и то у овом тренутку није сигурно.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


