Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Песма у клубу успомена

Песма у клубу успомена
Пре пола века у Москви: Хор "Бранко Крсмановић" (Фотодокументација "Политике")

Прошла је још једна среда... Прва у месецу. Дан када се, већ годинама, у малом клубу у "Крсманцу", окупе ветерани овог познатог београдског хора. На старом месту (Балканска 4, II), у клубу својих успомена, виде се ради дружења и мало певања, око поднева. Њихов најновији рандеву, октобра 2007, личио нам је на некакву живу "разгледницу" из Москве, али која је путовала до нас читавих 50 година. У њој је забележено како су у тадашњем Совјетском Савезу први пут слушали "Кармину Бурану" Карла Орфа, наравно захваљујући неким од ових људи, али и другима из хора "Бранко Крсмановић" (данас "Обилић"), тада предвођеним Богданом Бабићем, диригентом кога више нема.

Били смо у прилици да чујемо како се десетак старих певача присећају тог догађаја из године првог спутњика и његовог историјског лета тамо "иза неба", те свемирске октобарске револуције 1957. о којој су ових дана брујали светски медији. Ово је, међутим, нека друга прича – на крилима музике. А на којима је популарни "Крсманац" далеко долетао. На овај пут у Москву, додуше, кренуло се возом. Свечани дочек десио се усред ноћи на граници, па тако редом – цвеће и пионири – на свим станицама где се воз заустављао. У престоници велике државе одржавао се Светски фестивал младих. Један од певача прича нам о три милиона људи на улицама, на тој великој паради на којој је он носио нашу заставу и на којој је, каже, био и Хрушчов. "Не, Булгањин!", готово у хору га исправљају неке од сапутница. "Ма, Хрушчов, бре!", не да се овај певач-барјактар. И још мало је то потрајало: Хрушчов-Булгањин, Хрушчов-Булгањин... Тешко је сетити се тачно свега. Давно беше то. На крају договорише се: нека буде – обојица! Брзи, лаки консензус на којем би им политичари могли да позавиде.

Али, оно што је за њих најважније и несумњиво: Московљанима се тада први пут десила Орфова "Кармина Бурана", две деценије након светске премијере. Био је то један лепи музички шок у сали Конзерваторијума "Чајковски", за који је заслужна била и изванредна Московска филхармонија. Причају нам да је у ложи најближој подијуму седео композитор Дмитриј Шостакович и да је музички великан на крају устао, аплаудирао и викао "Браво!". Пред очима нам ређају слике и новинске исечке који подсећају на овај лепи, давни догађај а у ушима слажу се различита сећања из тих московских дана. Чујемо да се хор за велики светски догађај поштено припремао, као спортски репрезентативци, да су девојке први пут биле у белим хаљинама и белим ципелама, баш као бели лабудови на балетској позорници, а све то снимале су и ТВ камере... За певаче из "Крсманца" био је то телевизијски деби, јер код нас се "осма сила" појавила оне наредне године. Међутим, турнеја није била само цвеће, аплаузи, камере... него и азијски грип који су "зарадили" на путу.

Олга Милошевић, касније примадона у Опери Народног позоришта, испричала је како су њу и још неколико колегиница са Музичке академије позвали "на испомоћ", само што се није могло у свет тек тако. Прво су се калиле на концертима у својој земљи и гласом "визирале" пут за Москву и друге турнеје по свету. А тога је некад заиста било много. Примадона посебно памти два њихова велика крстарења по Америци, уздуж и попреко. На сваком су наступили у око 150 градова, круна тога био је славни њујоршки Карнеги Хол. И опет се певала "Кармина Бурана", Орфово дело које је и данас на репертоару хора – "Обилића".

Рецимо и да су у овом "хору ветерана", прве среде у месецу, и многи познати људи, само у неким другим областима, као што су универзитетски професори, правник Обрад Станојевић, архитекта Бане Симоновић, угледни економиста Стојан Стаменковић, затим  лекари, инжењери, новинари... и професионални музичари. Деси се и понеки ванредни музички састанак на истом месту кад се у Београду појави неко од оних који су се расули по свету. Воле они да сврате ту и да, као некад, запевају са старим друштвом. Не могу без песме. Она их је одржала... На окупу.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.