Може ли вакцина да излечи карцином
Влада Велике Британије је недавно објавила да у партнерству са немачком компанијом „Бајонтек“ ради на тестирању вакцина против рака и других болести. Планирано је да се направи мРНК вакцине по чијем развоју је ова компанија постала позната.
Циљ новог пројекта је испоручивање 10.000 персонализованих терапија пацијената у Великој Британији до 2030. године. Испитивања би требало да почне већ ове јесени, преноси Н1. Циљ је да се канцер претвори не само у хроничну болест са којом можемо да живимо, већ у ону коју можемо да излечимо.
До недавно, карцином се лечио операцијом, радиотерапијом и хемотерапијом. У последњој деценији, дошло је до појава новијих третмана, као што је имунотерапија, која делује тако што блокира рецепторе на површини ћелија рака.
Према речима професора др Владимира Ковчина, онколога, и раније је долазило до покушаја осмишљавања мРНК вакцина за лечење карцинома, али је то било безуспешно.
-Мислим да није прави назив вакцина за лечење рака. Јер, зна се да вакцине имају превентивно дејство, односно помажу да не оболите од неке болести. Ове нове мРНК вакцине на којима се ради по механизму дејства подсећају на вакцину јер зна се да вакцине имају превентивно дејство и дају се да се нека болест не би добила и да би се неко обољење искоренило. А овде је реч о терапијској вакцини, јер има као механизам дејства појачање имунитета, односно активацију имунитета на нешто – каже за сајт „Политике“ др Ковчин.
Проблем постоји код тумора који немају довољно својих антигена то јест страних протеина на које имуни систем треба да реагује. Нове мРНК вакцине имаће задатак да направе специфичне протеине за одређени карцином.
-Међутим, ти протеини се разликују од особе до особе. Дакле, ако се прави вакцина технологијом против свих тумора онда ће то бити протеин који се налази на туморима код свих људи, али неће бити специфичан за самог пацијента. Да би направили вакцину специфичну само за неког пацијента, морају да се произведу антигени, протеини специфични само за тог пацијента, односно за његов тумор. Али, то је ужасно скупа технологија да би се тако радило и исплатило. Зато очекујем да ће ситуација у лечењу карцинома бити слична као и до сада, можда ће се добити добар терапијски одговор уз постојећу имунотерапију. Да ли ће то да доведе до потпуног излечења особе, нисам баш сигуран. Из праксе се показало да имунотерапија, на пример, даје значајно бољи терапијски ефекат од других видова лечења рака, али не доводи до излечења. После неколико година она може да изгуби ефекат. Неки пацијенти захваљујући тој терапију успеју да елиминишу метастазе. Али колико ће то тачно трајати – остаје да видимо – напомиње др Ковчин.
Остаје да се види како ће лекари користити друге врсте медицинских интервенција у комбинацији са вакцином и шта још треба да се „подеси“ како би пацијенти били излечени.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


