Радови наших великана у Галерији „Хаос”
У простору Галерије „Хаос” од вечерас у 20 сати па до 24. фебруара налазиће се радови на папиру (цртежи, пастели, акварели, графике) неких од највећих имена наше уметности из приватне колекције Александра Остојића из Ваљева. Реч је о реткој прилици да се виде дела Шумановића (цртеж набављен од малог француског аукционара), Марка Челебоновића, Мила Милуновића, Дада Ђурића, Владимира Величковића, Љубе Поповића, Радована Крагуља, Михаила Петрова, Драгана Лубарде, Марка Велка...
Како за медије каже Борка Божовић, историчарка уметности и директорка Галерије „Хаос”, формирање уметничке колекције увек је зависило од више фактора.
– Ова коју ми представљамо, заправо један њен део, само радове на папиру, настала је стицајем околности јер је власник, иначе режисер по вокацији, путовао светом, боравећи у земљама са три континента и бавећи се разним пословима, те тако доспевао до многих уметнина. Будући да је био у прилици да се сретне са делима разних уметника, он се превасходно опредељивао за скупљање аутора са ових наших простора. Када му је Милош Шобајић поклонио прву слику и када је открио аукцијску кућу „Hotel Drouot” кренуо је на тридесетогодишњи пут колекционарства – објашњава она и додаје да је Остојић обилазио мале аукцијске куће, пратио лицитације уживо и преко интернета, трагао за ретким издањима књига по бувљацима, књижарама или елитним аукцијским кућама. Своју колекцију од четрдесет слика и стотину радова на папиру представио је, у смањеном избору, у конзулату Србије у Њујорку, где су се могла видети дела највећих имена југословенске уметности.
Приватне колекције су, у сваком случају, живи организми, подложни променама, додаје Борка Божовић, а колекционарство је и у служби очувања културне баштине једне средине. Оно пружа и простор за едуковање најразличитије публике, поготово када се презентира у јавности. Излагање и публиковање је важан аспект ове пасиониране делатности.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.