Петак, 12.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Руси се у УАЕ похвалили да су оружје тестирали у рату

Руси се у УАЕ похвалили да су оружје тестирали у рату
(Фото EPA-EFE/ALI HAIDER)

Руске војне компаније учествују на сајму наоружања у Уједињеним Арапским Емиратима упркос међународним санкцијама, настојећи да продају оружје које је, како су рекли, тестирано у рату у Украјини, пренео је јуче „Блумберг”. Више од 200 врста руског оружја, од тенкова до система противваздухопловне одбране и муниције, изложено је на Међународном сајму наоружања и војне опреме ИДЕКС 2023 у Абу Дабију, највећем сајму опреме, иновација и технологије у међународном сектору одбране.

„Већина представљених производа већ је тестирана у реалним борбеним условима. Ово је једна од главних предности руског оружја у односу на конкуренте”, рекао је шеф руског државног одбрамбено-индустријског конгломерата „Ростек”, Сергеј Чемезов, уочи отварања сајма, саопштила је прес-служба компаније.

За разлику од претходних година, организатори сајма нису омогућили руским компанијама да излажу у главној сали ИДЕКС-а. Уместо тога, њихови штандови смештени су одвојено од других излагача у изоловани павиљон, заједно с руским државним агентом за продају „Рособоронекспортом”.

САД, Велика Британија и Европска унија санкционисале су руске произвођаче оружја због руске инвазије на Украјину. Уједињени Арапски Емирати, главни пословни и извозни центар Блиског истока, као и друге регионалне силе попут Саудијске Арабије, настоје да развију сопствену индустрију оружја како би се заштитиле од инвазије, успостављајући притом блиске политичке, енергетске и пословне везе с Русијом. Поједини амерички званичници упозорили су на ризик да би Руси могли да искористе ову блискоисточну земљу како би избегли санкције. Међутим, званичници Емирата тврде да је та земља независна и да поштује међународно право, али да нема обавезу да поштује казне које намећу поједине земље, попут САД и Велике Британије. Они такође истичу да изузетно озбиљно схватају своју улогу у заштити интегритета глобалног финансијског система.

Заменик руског премијера и министар трговине и индустрије Денис Мантуров, који је под међународним санкцијама, присуствовао је сајму и поздравио пораст трговинске размене између Русије и УАЕ за 68 одсто, на девет милијарди долара у 2022. години, пренео је Тас.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Kao uvek
I kao što se vidi - sa velikim uspehom.
Лука Лабан
То и јесте суштина, коришћено у реалним условима! Кад су се, својевремено, кувајтски тенкови М84, наше производње, котрљали пустињом без икаквих проблема док су абрамси и руски Т серија имали кварове на моторима услед песка, били смо затрпани поруџбинама за тенкове - толико да нам по наговору американаца руси откажу лиценцу за даљу производњу истих! Тестирано у борбеним условима купују армије које озбиљно мисле о свом учинку на бојном пољу, нашминкане производе узимају вазали - било и биће!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.