Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нестаје стара Лозница

Нестаје стара Лозница
Поглед на Лозницу са Гучева (Фото: лична архива)

До пре неколико година било ми је задовољство да изађем на неко од брда изнад Лознице и кроз двоглед посматрам панораму града и околине. То више не радим. Она аутентична Лозница, коју смо звали стара варош, нестаје брзином светлости. Лепе приземне куће, дворишта, баште, све то руше багери и подижу се високе ружне зграде, боље рећи зградурине. Ко то ради и зашто, кад Лозница нема никакву индустрију и кад има много незапослених?

Нигде ништа није забрањено, зграде се подижу у свакој улици, руше се читави редови кућа. Уска Карађорђева улица у првих сто метара личи на тунел јер су с обе њене стране подигнуте зграде од пет и шест спратова. У Улици Јована Цвијића, која је главна улица у граду и пешачка зона, лепа предратна кућа, која је некада била ресторан, продата је локалном бизнисмену, који је ту подигао шестоспратницу. А у ту кућу могао је да се измести део библиотеке, рецимо дечје одељење, јер је у лозничкој библиотеци све мање места за нове књиге.

Раније се из сваког дела Лознице могло видети Гучево, на чијем је врху пирамида испод које су сахрањени погинули у борбама на тој планини 1914. Сада је то немогуће. Заклања се и поглед на цркву, са шанцем око ње, из боја на Лозници 1813. године, а црква и шанац су један историјски комплекс. На брду изнад Лознице, где се спајају улице Његошева и Бакал Милосава, подигнута је ружна зградурина која „виси” на падини, а педесетак метара иза ње су ровови из Првог светског рата.

Ко нема пара да подигне нову зграду, тај гледа да нешто надзида. Тако је и за моју зграду стигла понуда за надоградњу. А зграда је стара 65 година, што значи да је и дотрајала. Није чак ни легализована, јер не може да се пронађе документација о изградњи. У многим зградама има доста непродатих станова, и то годинама, а и даље се зидају нове. Један житељ Доњих Недељица рекао ми је да су у његовом селу остали само стари, док су се сви млади одселили. Где су могли да оду? У Лозницу, наравно.

Апелујем да се забрани ружење старих и зидање нових зграда, да се бар нешто сачува од старе Лознице. Сматрам да би требало забранити и надоградњу, посебно старих зграда. Ваљда нас је земљотрес у Турској бар мало уразумио, јер би с таквом градњом нешто слично могло и нама да се догоди.

Слободан Журкић,
Лозница

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Vlada
Slobodane, da nisi malo zakasnio sa apelom?

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.