Среда, 22.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нушић поново спаја Подгорицу и Београд

Нушић поново спаја Подгорицу и Београд
Из представе „Покојник” по делу Бранислава Нушића (Принтскрин Јутјуб)

Црногорско народно позориште из Подгорице гостоваће у Београдском драмском позоришту  29, 30. и 31. марта у оквиру, сада већ, традиционалног фестивала „Наши дани”.

Прве фестивалске вечери, у среду, 29. марта од 19.30 сати на сцени „Оливера и Раде Марковић” театарске куће на Црвеном крсту биће изведена подгоричка представа „Покојник” по делу Бранислава Нушића, у режији Егона Савина. Славни Нушић се у „Покојнику” представља као неумољиви сатиричар који у овом случају  више не упућује благе подсмијехе друштву и појединцу доводећи их у неодољиво комичне ситуације, већ веома сугестивно, тамним бојама, приказује лажни морал представника буржоаског друштва, али и безакоње и корупцију на којима почива читав друштвени поредак. Случај Павла Марића у „Покојнику” открива горку истину о савременим појавама и немоћи поштених људи да се одбране пред похлепном најездом.

У представи ЦНП-а која је рађена у копродукцији са Центром за културу Тиват играју: Марко Баћовић, Бојан Димитријевић, Нада Вукчевић, Горан Вујовић, Александар Радуловић, Стефан Вуковић, Славко Калезић, Слободан Маруновић, Стеван Вуковић, Дејан Иванић, Стеван Радусиновић, Радмила Божовић, Јадранка Мамић, Драган Рачић и Слободан Вујадиновић.

Следеће фестивалске вечери у истом сценском простору и термину на репертоару БДП-а је вишеструко награђивана представа „Шћери моја” Маје Тодоровић, у адаптацији и режији  Ане Вукотић. Иако су јунаци драме „Шћери моја” историјске личности, ово није историјска драма. Историјска грађа је само полазишна тачка за бављење актуелним темама, а то је пре свега питање положаја жене и односа према женском детету. Глумачку екипу  чине: Вања Јовићевић, Мирко Влаховић, Варја Ђукић, Славко Калезић, Душан Ковачевић, Горан Вујовић, Стеван Радусиновић, Слободан Маруновић, Данило Челебић, Зоран Вујовић и Мишо Обрадовић.

Треће фестивалске вечери ЦНП ће се представити са делом „Блади мун”, по тексту и у режији Ане Ђорђевић чији сценски рукопис београдска публика и те како добро познаје. Њена представа, која је и драма и комедија, универзална је прича о скривању и откривању и показује  начин на који ми сијамо, чиме то сијамо и како нешто у нама продуцира живот неких других душа око нас.

Играју: Сања Вујисић, Никола Перишић, Кристина Стевовић Обрадовић, Александар Гавранић, Филип Ђуретић, Маша Божовић, Стеван Вуковић и Нада Вукчевић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.