Са Космета за 30 година исељено скоро 140.000 Срба
Научни сарадник у Институту за српску културу у Лепосавићу, историчар Петар Ристановић каже да је са Косова и Метохије од почетка 60-их година 20. века, па до 1989. године, према његовим истраживањима, исељено између 130.000 и 140.000 Срба. То је 40 одсто свих Срба који су живели у јужној српској покрајини.
Петар Ристановић, који је је докторирао на тему „Српска интелектуална елита и косовско питање 1974.–1989. истиче да исељавање Срба са Космета траје и 50-их и 60-их година 20. века, а да од средине 60-тих ескалира.
„То је огроман број и тај број није био тајна, људи су о томе знали и људи су о томе неформално причали, али је све до почетка 80-тих цензура у Југославији била јака и о томе није смело да се говори јавно. Као сликовита илустрација, један албански политичар са Космета, покрајински руководилац Кољ Широка, је 1967. гостовао на југословенској телевизији.
Било је дозвољено да људи зову и да се укључују у програм, наравно то је било контролисано. Ја сам дошао сасвим случајно до једног извештаја о тоје емисији, који је југословенском председништву доставила тајна полиција, у коме се наводи да је током емисије око 250 људи позвало студио и преко 200 њих је желело да пита питање везано за исељавање Срба, али ниједно од тих питања није пуштено у програм. Значи, о томе се шапутало, говорило, али због политичке климе до ’81 то није било тема о којој је јавно смело да се говори”, каже Ристановић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


