Уторак, 14.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Италији недостаје милион радника

Италији недостаје милион радника
Италијански угоститељи немају довољно радне снаге (Фото АП - Лука Бруно)

Италија се суочава са озбиљним недостатком радне снаге и недостаје јој укупно око милион радника, подељених у различите економске секторе, изјавила је данас италијанска министарка рада Марина Елвира Калдероне.

„Главни проблем је што све више људи напушта тржиште рада због година. Тешко је ове послове попунити новим људима, изјавила је Калдероне на скупу који је организовао синдикат у Риму.

Она је рекла да влада у Риму ради на томе да обезбеди да "компаније имају радну снагу која је обучена за посао који је пред нама, а посебно за изазове данашњице и будућности". Ово посебно важи за еколошку и дигиталну трансформацију на тржишту рада.

Према подацима синдиката посебно је угрожен туристички сектор који већ годинама има проблема са недостатком радне снаге. Угоститељи се нарочито жале на мали број кандидата као и мањак квалификованог особља.

Италијанском пољопривредном сектору потребно је најмање 100.000 радника за летње и жетвене месеце, саопштило је удружење пољопривредника.

 

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mira
Italiji uopšte ne nedostaju radnici. Njima nedostaju jeftini radnici koji rade budzašto sa nehumanim radnim vremenom i ne traže nikakva radnička prava. Takve ne mogu da nađu u Italiji, pa žele da ih uvoze iz Afrike. Dok domaći radnici (kako Italijani tako i raniji doseljenici i njihova deca) mogu da žive od socijalne. Veselo, zar ne?
Nik
Moze da im nedostaje i 5 mil dzabe nemaju para da placaju...
ciko
Pa neka zaposle izbeglica
Zoran
Italija je napravila dil sa Kubom o dolasku kubanskih lekara. I dogovorili se za cenu, nesto u kesu nesto u naturi, 4700 evra(ukljucujuci i stan) mesecno ide Kubi po lekaru. Znaci rent-a-doctor. :)

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.