Шеф чешке дипломатије против изгарања на послу
Постизање равнотеже између посла и приватног живота је изазов модерног доба на који одговорни послодавци покушавају да одговоре разбијањем застарелог модела пословања, али чешки министар спољних послова у вези с тим има несвакидашњи приступ. Он од запослених тражи да пронађу баланс између професионалног и приватног живота и да не потцењују потребу за очувањем физичког и менталног здравља.
Шеф који тера запослене да мање раде, да не изгарају и успоставе баланс. „Политико” пише да је чешки министар спољних послова Јан Липавски, након што је у интервалу од пет месеци изненада умрло троје чешких дипломата у животној доби од 46 до 55 година, срочио писмо у којем позива особље, укључујући и оно у сталним представништвима, да поведе рачуна о себи. Липавски сматра да је потребно пронаћи поменути баланс и не заборавити да сваки посао има своје вредности и да се амбиције подразумевају, али да треба имати и здраве границе. Било би пожељно, истиче он, пронаћи равнотежу, јер, како каже у писму које је послао особљу, они раде у изузетно тешким условима и често далеко и изоловани од породице. Липавски је то лепо рекао и његов апел је на месту, али би се рекло да га је послао на погрешну адресу, јер, судећи по ономе што чешки шеф дипломатије хоће да каже, испада да запослени сами одређују радни темпо.
Такав феномен вероватно постоји и можда би се дало посумњати да се укоренио и у његовом министарству, али се у писму наводи и да случај троје дипломата који су изненада умрли природном смрћу „показује да положај дипломата укључује рад у изузетно тешким условима и често у изолацији од породице”.
„Наше колеге посао обављају чак и у ратним зонама, уз строге мере безбедности и ограничену мобилност. Изложени су не само великом притиску у свом професионалном и приватном животу, већ су често суочени и с тешким климатским условима”, наводи бриселски портал делове министровог писма у које је имао увид.
Чешко Министарство спољних послова спремно је да унесе неке промене како би се помогло запосленима да се боље носе с притисцима посла. Мере о којима се расправља наводно укључују и подробније услуге психолошке подршке за особље и њихове породице.
Шта је покренуло ову тему међу чешким дипломатама? Прошлог месеца изненада је у 50. години умрла Моника Студена, заменица чешког амбасадора у Израелу. Претходно, у фебруару, у 46. години преминуо је Јакуб Дур, амбасадор у Пољској и бивши стални представник Чешке у ЕУ. Крајем прошле године умрла је Катерина Фијалкова, амбасадорка у Швајцарској и Лихтенштајну. Имала је 55 година.
Чешка је крајем 2022. окончала шестомесечно председавање ЕУ. Овим поводом је амбасадорка Чешке у унији Едита Хрда рекла да су пре председавања размишљали о томе како да избегну презапосленост и изгарање на послу. Подвукла је да се држе слободног викенда и да су током овом периода, кад је то било могуће, имали један слободан дан током радне седмице. Четвородневна радна недеља је модел који примењује све више фирми широм света.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


