Субота, 19.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Страх од Реџепа Тајипа Трампа

„Од првог дана су ме шпијунирали и држали под опсадом”, изјавио је Доналд Трамп пре неколико дана, описујући како је изгледала његова сарадња са службеницима који су се у америчкој администрацији запослили „за време ранијих председника”.

„Они су годинама радили у Вашингтону. У већини случајева, ти људи су били против мене”, додао је бивши шеф владе у интервјуу за Фокс њуз.

Ако Трамп победи на председничким изборима следеће године, у Вашингтону ће га поново дочекати „људи који су против њега”. Елита у Конгресу, Стејт департменту и другим установама никад се није помирила с чињеницом да је скандалозни милијардер живео у Авенији Пенсилванија у Вашингтону и неподношљива јој је помисао да би још једном могао да се тамо усели.

Неподношљиви су јој и страни лидери за које процени да подсећају на бившег шефа Западног крила. Због тога су медији, аналитичари и политичари пратили недавне изборе у Турској с много више пажње него било које друге изборе изван Америке. Узбунила их је победа Реџепа Тајипа Ердогана, која као да им је поручила – ако је Ердоган могао да остане на челу Турске, и Трамп може да се врати на чело Америке.

СУДСКА МУШТЕРИЈА: Ердоган је пре недељу дана освојио нови мандат и поред тога што је инфлација у Турској прошле године износила 85 одсто, а и данас је већа од 40 одсто. Земљотрес који је у фебруару разорио делове земље и однео 50.000 живота разоткрио је и корупцију, споро деловање државе и системски немар.

Ако је Ердоган остао председник и поред инфлације од 85 одсто и 50.000 мртвих, може ли и Трамп поново да буде изабран и поред тога што је први амерички председник који ће одговарати за кривично дело? Америчка политичка елита и Демократска странка страхују да је одговор потврдан.

Трамп је у априлу ухапшен по оптужници да је повредио законе о финансирању кампање, извршио финансијске малверзације и прикривао доказе. Иако је пуштен, бивши председник ће морати на суђење, које ће се вероватно преклапати с изборном кампањом следеће године. Против некадашњег америчког лидера воде се истраге и због сумње да је износио поверљива документа из Беле куће, подбуњивао подржаваоце да упадну у Конгрес 6. јануара 2021. и пробао да намести гласове у Џорџији на изборима 2020. Њујоршки суд је прошлог месеца по приватној тужби осудио Трампа и за сексуално злостављање новинарке И. Џин Керол.

И поред свега, Трамп не само да је најјачи кандидат за номинацију Републиканске странке, већ је и водећи кандидат на председничким изборима. Да се гласа данас, Трамп би победио Џозефа Бајдена са шест одсто разлике.

МОЛИТВЕ И МАРАМЕ: Демократска странка и њој наклоњени медији узимају Ердогана за пример да би предочили Американцима шта се дешава кад на власт дође ауторитарни лидер. Подсећају да су изборни услови у Турској били такви да је Ердоган управљао медијима и дисквалификовао најјаче опозиционе политичаре. Многи амерички коментатори страхују од популизма, верујући да се у њему крије кључ Трамповог и Ердогановог успеха. Турски председник је у неким од градова који су претворени у прах и пепео због лоше новоградње освојио двоструко више гласова него на прошлим изборима.

„Волимо Ердогана”, изјављивали су неки од гласача који су остали без крова над главом, а опет им је било важније то што је шеф државе „заштитио молитве и мараме”, залажући се за исламске вредности.

У Америци је уврежено мишљење да гласачи разборито гласају и да им је стање у економији најважније. Због Трампа, медији преиспитују такав став и вагају да ли је Америка само одшкринула или широм отворила врата популизму. Ердоган је међу конзервативним Турцима прихваћен као поштен муслиман и поред сазнања о корупцији и непотизму у његовој породици. За Трампа, који је имао аферу с порно глумицом Сторми Данијелс и добио осуђујућу пресуду за сексуални напад, гласају Американци који сваке недеље иду у цркву и куну се у Библију и породицу. До половине турских бирача није допро реализам поскупљења, али јесте романтична прича о неоосманизму. САД имају своје „молитве и мараме”, које проналазимо у Трамповом слогану „Америка на првом месту”.

ТРАМП, ЕРДОГАН, ПУТИН: Трампа пореде и с руским председником Владимиром Путином, чији рејтинг расте и поред рата у Украјини, санкција и међународне изолације. И Ердоган и Путин тврде да их на Западу не воле зато што се боре за турске, односно руске интересе. Као што Путин поручује да је Украјина уз помоћ Запада напала Русију, иако су руски тенкови у Украјини, а не обратно, и Трамп је поручивао да „цео свет искоришћава Америку”, иако је Америка по својој вољи створила светски поредак и његове институције.

Тачно је да је Трамп у много чему популиста, па и у томе што тврди да је „цео свет против” Америке. Тачно је и да бирачи, укључујући оне који гласају за Трампа, немају искључиво рационалне обзире. Ипак, не треба заборавити да је Трамп већ владао и да није претворио Америку ни у Русију ни у Турску. За разлику од Ердогана и Путина, бивши амерички председник је платио политичку цену за оно што је био његов пандан земљотресу или рату у Украјини. Због понашања током епидемије вируса корона, која је у САД однела више живота него у било којој другој земљи, Трамп је изгубио изборе.

Није ухапсио политичке противнике. Није контролисао медије. Није отпустио државне службенике који му се нису дивили. Сигурно је да га нису сви ти људи баш шпијунирали, као што је сигурно да ни он није „Реџеп Тајип Трамп”.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Tako je?
Poruka teksta Tramp, Erdogan i Putin diktatori, skandalozni milijarderi , populisti itd. Ovi ostali poput Bajdena, Zelenskog, Klausa Svaba i duboke drzave koja stoji iza istih svi cvijece, med i mlijeko, ili sta?
Bane Kan
Mislim da Tramp treba da se udruzi sa DeSantisom i da kao par pobede Bajdena ubedljivo. Tramp bi trebao da uzme ulogu zamenika predsednika, sto je tesko s obzirom na njegov veliki ego. Ali to bi bila najbolja opcija za konzervativce, i to Tramp treba da shvati. I njemu bi bilo lakse nego da se bori sa vetrenjacama, sto upravo sad radi, besmisleno je ponavljati borbu sa dubokom drzavom, nema sansi.
Miroljub
Duboka država je Tramp.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.