Моравјецки: Не дамо рудник, неће нам диктирати бриселски или варшавски суд
ВАРШАВА – Пољски премијер Матеуш Моравјецки обећао је да ће учинити све што је у његовој моћи да се не затвори рудник лигнита Туров, који је предмет расправе између Пољске и Чешке, упркос наредби судова да се суспендује копање руде.
У пресуди донетој прошле недеље, суд у Варшави суспендовао је одлуку да се дозволи продужење концесије за експлоатацију угља у Турову јер би то могло да нанесе значајну штету животној средини, како су објавиле Фондација Френк Болд, Гринпис и ЕКО-УНИА Еколошка асоцијација, пренео је Еурактив.
Међутим, премијер Моравјецки је остао упоран, упркос пресуди суда, рекавши да „влада неће дозволити да се рудник затвори”.
„Учинићемо све да омогућимо да функционише нормално до 2040. године. Ниједан суд, ни бриселски, ни варшавски, неће нам диктирати шта тај рудник значи за пољску енергетску безбедност, за сигурност пољских породица”, рекао је Моравјецки у Богатјини, где се налази рудник.
У септембру 2021. године, Европски суд правде увео је дневну казну за Пољску од 500.000 евра за сваки дан који не обустави операције у руднику.
Иако је касније повукла своју правну жалбу, Чешка, чија се граница налази у близини рудника, поднела је нову тужбу, наводећи штетан утицај на животну средину, посебно на ваздух и подземне воде у региону Либерец.
У фебруару 2022. године, постигнут је споразум између Моравјецког и његовог чешког колеге Петра Фијале, према којем је Варшава платила Прагу 45 милиона евра компензације за штету, а Чешка је након тога повукла тужбу пред судом ЕУ, преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


