Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Без ве­та Бо­шња­ка на од­лу­ке Срп­ске, по­шту­ју ука­зе Шмита

Би­ло ка­квим де­ло­ва­њем по већ по­ни­ште­ним за­ко­ни­ма ушли би­смо у зо­ну кри­вич­ног де­ла, ка­же пред­сед­ник Клу­ба бо­шњач­ког на­ро­да у Ве­ћу на­ро­да РС Али­ја Та­ба­ко­вић
Без ве­та Бо­шња­ка на од­лу­ке Срп­ске, по­шту­ју ука­зе Шмита
Ба­ња­лу­ка (Фото М. Кременовић)

Од на­шег стал­ног до­пи­сни­ка

Ба­ња­лу­ка – По­ли­тич­ки пред­став­ни­ци Бо­шња­ка у Ре­пу­бли­ци Срп­ској од­у­ста­ли су од по­те­за­ња ве­та у Ве­ћу на­ро­да РС у ве­зи с два за­ко­на ко­ји су би­ли по­вод за по­ли­тич­ко та­ла­са­ње у БиХ. Реч је о за­ко­ну ко­јим је про­пи­са­но да се од­лу­ке ви­со­ког пред­став­ни­ка убу­ду­ће не об­ја­вљу­ју у „Слу­жбе­ном гла­сни­ку РС”, као и о За­ко­ну о не­при­ме­њи­ва­њу од­лу­ка Устав­ног су­да БиХ.

Од­у­ста­ја­ње од пра­ва да од Устав­ног су­да Срп­ске за­тра­же пре­и­спи­ти­ва­ње угро­же­но­сти бо­шњач­ког на­ци­о­нал­ног ин­те­ре­са обра­зло­жи­ли су ти­ме што би та­квим по­сту­па­њем пре­кр­ши­ли од­лу­ку Кри­сти­ја­на Шми­та, (не)име­но­ва­ног су­пер­ви­зо­ра ко­ји је те за­ко­не су­спен­до­вао. 

„С об­зи­ром на то да су два на­ве­де­на за­ко­на по­ни­ште­на, би­ло ка­квим да­љим де­ло­ва­њем и во­ђе­њем про­це­ду­ра по тим за­ко­ни­ма ушли би­смо у зо­ну кри­вич­ног де­ла. Ми смо на сед­ни­ци ста­ви­ли тач­ку на на­ве­де­не за­ко­не. Шта ће да­ље ра­ди­ти слу­жба Ве­ћа на­ро­да, ’Слу­жбе­ни гла­сник’ и пред­сед­ник Ре­пу­бли­ке Срп­ске и да ли ће пот­пи­са­ти указ, то ни­је наш про­блем”, из­ја­вио је пред­сед­ник Клу­ба бо­шњач­ког на­ро­да у Ве­ћу на­ро­да РС Али­ја Та­ба­ко­вић. 

Ме­ђу­тим, с об­зи­ром на то да Срп­ска не при­зна­је Шми­то­ву ин­тер­вен­ци­ју, од­у­ста­ја­ње Бо­шња­ка од пре­и­спи­ти­ва­ња ових ре­ше­ња до­ве­шће до то­га да про­це­ду­ра об­ја­вљи­ва­ња ова два за­ко­на бу­де – убр­за­на. Про­це­ду­ре пред­ви­ђа­ју да се по­сле Ве­ћа на­ро­да РС за­ко­ни вра­те пред­сед­ни­ку На­род­не скуп­шти­не РС, ко­ји их он­да ша­ље у Па­ла­ту ре­пу­бли­ке на пот­пис. Пред­сед­ник РС Ми­ло­рад До­дик на­ја­вио је да ће за­ко­не од­мах пот­пи­са­ти и да ће они сту­пи­ти на сна­гу.   

У БиХ не пре­ста­је по­ли­тич­ко та­ла­са­ње у ве­зи с усва­ја­њем ова два за­ко­на. Де­ба­та се од­ви­ја с опреч­но по­ста­вље­ним ар­гу­мен­ти­ма – да ли је Устав­ни суд БиХ, то јест стра­не су­ди­је у тој ин­сти­ту­ци­ји и (не)име­но­ва­ни су­пер­ви­зор, иза­шао из­ван свог ман­да­та и кре­нуо да пре­пра­вља и до­пи­су­је Деј­тон­ски спо­ра­зум и Устав БиХ, што је Срп­ској да­ло ле­ги­ти­ми­тет за бор­бу? Или је Срп­ска кре­ну­ла у про­це­се про­тив во­ље За­па­да и та­ко ушла на осе­тљив те­рен оспо­ра­ва­ња од­лу­ка Устав­ног су­да, што је до­ве­ло до то­га да Кри­сти­јан Шмит су­спен­ду­је оба за­ко­на, а по­том пре­пра­ви и Кри­вич­ни за­кон БиХ и њи­ме за­пре­ти су­спен­зи­ја­ма с по­сла свим слу­жбе­ни­ци­ма у Срп­ској и дру­гим ни­во­и­ма вла­сти (што укљу­чу­је и су­ди­је) ко­ји бу­ду по­што­ва­ли оспо­ре­не од­лу­ке ре­пу­блич­ког пар­ла­мен­та. Шми­то­ве од­ред­бе пред­ви­ђа­ју ка­жња­ва­ње свих ко­ји се убу­ду­ће бу­ду про­ти­ви­ли или оспо­ра­ва­ли од­лу­ке ви­со­ког пред­став­ни­ка и Устав­ног су­да БиХ.      

Пред­сед­ник Со­ци­ја­ли­стич­ке пар­ти­је Пе­тар Ђо­кић уве­рен је да Шмит не­ма ле­ги­ти­ми­тет и да сво­јим по­ступ­ци­ма кр­ши Деј­тон­ски спо­ра­зум и Устав БиХ. Ђо­кић сма­тра да Шмит и они ко­ји га охра­бру­ју на тај на­чин „ства­ра­ју ужа­сне окол­но­сти у БиХ, под­сти­чу­ћи ду­бљи су­коб”. 

Ђо­кић је за Ра­дио-те­ле­ви­зи­ју РС под­се­тио да Шмит, чак и да је ле­гал­но иза­бран, не би имао пра­во да на­ме­ће за­ко­не. Оце­нио је да се ру­ко­вод­ство Ре­пу­бли­ке Срп­ске по­на­ша од­го­вор­но, по­зи­ва на ди­ја­лог и ис­кљу­чи­во тра­жи по­што­ва­ње Деј­тон­ског спо­ра­зу­ма.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mara
Kao i obicno kroz istoriju, verne sluge okupatora (cast izuzetcima).

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.