Бивши званичници Америке имали тајне разговоре о Украјини с Русима, Лавровом…
ВАШИНГТОН – Група бивших високих америчких званичника имала је тајне састанке са истакнутим Русима за које се верује да су блиски Кремљу и, у најмање једном случају, са шефом руске дипломатије Сергејем Лавровом, објавила је америчка телевизија Ен-Би-Си (НБЦ) позивајући се на неименоване изворе. Према тим изворима, главни циљ састанака је био постављање темеља за преговоре о окончању рата у Украјини. Како се наводи, Лавров се у априлу у Њујорку на неколико сати састао са бившим америчким званичницима, а на дневном реду су била нека од најсложенијих питања везана за рат у Украјини, попут судбине територија под руском контролом које Украјина можда никада неће моћи да ослободи. Поред тога, разговарало се и о потенцијалном дипломатском излазу из ситуације који би био подношљив за обе стране.
На том састанку је наводно био бивши дипломата и одлазећи председник утицајног тинк тенка ЦФР (Савет за спољне послове) Ричард Хас, као и експерт за Европу Чарлс Капчан и стручњак за Русију Томас Грејем. Обојица су бивши званичници Беле куће и Стејт департмента и уједно чланови ЦФР-а. Састанак са Лавровом одржан је током његове кратке посете САД када је председавао Саветом безбедности Уједињених нација, а отприлике у исто време, Хас и Капчан су објавили анализу у листу „Форин Афеирс”, који објављује ЦФР, у ком су описали „план за прелазак са бојног поља за преговорачки сто”. Отприлике у исто време Хас и Капчан су написали подужи чланак у часопису „Форин Афеирс”, који објављује Савет за спољне послове, излажуćи оно што су описали као „план за прелазак са бојног поља на преговарачки сто”. У тексту „Западу је потребна нова стратегија у Украјини”, они су предвидели да ће вероватно доћи до застоја након украјинске контраофанзиве и предложили су Вашингтону да постави основе за прекид ватре и стварање „демилитаризоване зоне”. Циљеви тајних састанака су, пише НБЦ, одржавање отворених комуникационих канала са Русијом, али и проналажење простора за будуће преговоре и компромисе везане за рат. Неименовани извори америчке телевизије рекли су да су се састанци одржавали уз знање америчког председника Џозефа Бајдена, али не и по његовом налогу, а након састанка са Лавровом, бивши званичници су о разговору информисали Савет за националну безбедност Беле куће.
На једном од састанака са руском страном учествовала је и Мери Бет Лонг, бивша помоћница америчког министра одбране, а у оквиру тајних разговора, најмање један бивши амерички званичник је отпутовао у Русију. Осим Лаврова, са руске стране, у разговорима су учествовали академици, шефови великих истраживачких центара и института, као и друге особе из спољнополитичког естаблишмента за које се сматра да су блиске председнику Русије Владимиру Путину или да су у редовном контакту са доносиоцима одлука у Кремљу, преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


