Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Чији је „Врмац”

Котор – Познато бокељско бањско лечилиште за рехабилитацију неспецифичних плућних болести и алергија „Врмац Прчањ” затворено je. Каква је судбина 78 запослених још се не зна, а општина Котор и Институт за рехабилитацију из Београда воде судски спор око власништва. Због настале ситуације у којима је радницима „Врмца” једина извесност избор између приватизације која подразумева и социјални програм и неизвесног и дуготрајног парничног поступка, синдикат запослених обратио се за помоћ Влади Црне Горе. Они тврде да имају необориве доказе да је „Врмац” власништво општине Котор и Црне Горе, а да Влада Србије „отимачином покушава да продаје оно што није њено”.

Директор Института за рехабилитацију – Београд Станка Видаковић, поводом намераване приватизације „Организационог дела Врмац”, тврди да она предвиђа очување и свеобухватно унапређење делатности у предузећу, и то путем продаје капацитета као „оперативног бизниса”.

„То значи да би купац задржао делатност и запослене у радном односу, путем инвестиција унапредио и проширио капацитете, што би дало гаранцију за наставак пословања, сигурност радних места и додатно запошљавање, знатно побољшање услова рада и зарада”, каже Видаковићка.

„Врмац” већ годинама послује са великом губицима, тако да се само у периоду од 2002. до 2007. године укупно 3.231.521 евра из Института прелило у њега ради финансирања зарада и других трошкова пословања. У таквим околностима није било места за улагања, тако да се сада налази у стању које је неодрживо.

„Супротно очекивањима да ће запослени и синдикат схватити неопходност промене, модернизацију и подизање конкурентности у условима када се све више развија квалитетан и високи туризам у Црној Гори, инициране су активности на спречавању приватизације. Према информацијама којима сада располажемо, постоји оправдана бојазан да би услед покретања судских поступака у вези са имовином „Врмца” и правом располагања над њом, поступак приватизације могао на одређено време бити блокиран”, напомиње директорка београдског Института.

Због тога ће, како истиче, „Институт и Република Србија бити принуђени да своја права и интересе заступају и штите пред надлежним судским инстанцама како у Црној Гори тако и у иностранству”.

Претходних година пословање „Врмца” је функционисало, кажу у Институту, на терет пореских обвезника у Србији, а судски спор би довео до дуготрајног затварања објекта, што би резултирало престанком потребе за радом свих запослених и отказом уговора о раду уз исплату законом прописаног износа отпремнине.

„Судбина и будућност радних места у Врмцу не зависе од Института за рехабилитацију – Београд, као послодавца, него од органа и субјеката у Црној Гори који су покренули судски спор”, поручују из Института за рехабилитицају Београд.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.