Чији је „Врмац”
Котор – Познато бокељско бањско лечилиште за рехабилитацију неспецифичних плућних болести и алергија „Врмац Прчањ” затворено je. Каква је судбина 78 запослених још се не зна, а општина Котор и Институт за рехабилитацију из Београда воде судски спор око власништва. Због настале ситуације у којима је радницима „Врмца” једина извесност избор између приватизације која подразумева и социјални програм и неизвесног и дуготрајног парничног поступка, синдикат запослених обратио се за помоћ Влади Црне Горе. Они тврде да имају необориве доказе да је „Врмац” власништво општине Котор и Црне Горе, а да Влада Србије „отимачином покушава да продаје оно што није њено”.
Директор Института за рехабилитацију – Београд Станка Видаковић, поводом намераване приватизације „Организационог дела Врмац”, тврди да она предвиђа очување и свеобухватно унапређење делатности у предузећу, и то путем продаје капацитета као „оперативног бизниса”.
„То значи да би купац задржао делатност и запослене у радном односу, путем инвестиција унапредио и проширио капацитете, што би дало гаранцију за наставак пословања, сигурност радних места и додатно запошљавање, знатно побољшање услова рада и зарада”, каже Видаковићка.
„Врмац” већ годинама послује са великом губицима, тако да се само у периоду од 2002. до 2007. године укупно 3.231.521 евра из Института прелило у њега ради финансирања зарада и других трошкова пословања. У таквим околностима није било места за улагања, тако да се сада налази у стању које је неодрживо.
„Супротно очекивањима да ће запослени и синдикат схватити неопходност промене, модернизацију и подизање конкурентности у условима када се све више развија квалитетан и високи туризам у Црној Гори, инициране су активности на спречавању приватизације. Према информацијама којима сада располажемо, постоји оправдана бојазан да би услед покретања судских поступака у вези са имовином „Врмца” и правом располагања над њом, поступак приватизације могао на одређено време бити блокиран”, напомиње директорка београдског Института.
Због тога ће, како истиче, „Институт и Република Србија бити принуђени да своја права и интересе заступају и штите пред надлежним судским инстанцама како у Црној Гори тако и у иностранству”.
Претходних година пословање „Врмца” је функционисало, кажу у Институту, на терет пореских обвезника у Србији, а судски спор би довео до дуготрајног затварања објекта, што би резултирало престанком потребе за радом свих запослених и отказом уговора о раду уз исплату законом прописаног износа отпремнине.
„Судбина и будућност радних места у Врмцу не зависе од Института за рехабилитацију – Београд, као послодавца, него од органа и субјеката у Црној Гори који су покренули судски спор”, поручују из Института за рехабилитицају Београд.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


