Светковина у долини реке Увац
Рудо– Мештани штрбачке парохијекоја обухвата руђанска села Увац, Мокронози, Јелићи, Кнегиња, Плема, Штрпци и Миоча, уз православни празник Малу Госпојину, дочекали су да свечано обележе велики јубилеј, сто година од градње храма Рођења пресвете Богородице.
Свечану архијерејску литургију уз јубилеј служио је митрополит дабробосански Николај уз саслужење свештенства епархије дабробосанске.
–Све до 1906. овдашњи парохијани користили су храм Светог пророка Илије у удаљеним Анџићима. Након добијања дозволеаустроугарских власти, свештеник Коста Поповић, син свештеника Захарија из Анџића, покренуо је градњу храма чије је темеље освештао митрополит Николај (Мандић).Изградили су га 1908. парохијани прилозима у дневницама – прича свештеник Жарко Савић.
У овом питомом и плодном граничном појасу према Србији, у долини реке Увац, људи су се одвајкада бавили сточарством, воћарством и обрадом земље. Зато није ни чудо што је управо овде, још пре градње храма, 1907. године, а по неким подацима чак још 1903. године, основана једна од првих задруга на просторима данашње Босне и Херцеговине.
–У тој задрузи, чија брвнара постоји и данас, свештеник Коста Поповић са парохијанима тада је формирао разне пољопривредне секције, штедну службу, те позоришну и музичку групу. Код овдашњих домаћина и данас се осећа утицај тадашњег задругарства, које је преношено са колена на колено – пише у јубиларном „Летопису”, штампаном специјално за ову прилику.
Седиште Месне заједнице Штрпци краси споменик краљу Петру Првом Ослободиоцу, који је подигнут између два светска рата.
– Споменик, окружен нашим храмом, старом задружном брвнаром и основном школом, истински је центар парохије штрбачке у којој у 475 домаћинстава живи 1.420 мештана – прецизира свештеник Савић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


