Недеља, 21.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Настављају се протести у Јеревану, полиција почела да приводи демонстранте

Настављају се протести у Јеревану, полиција почела да приводи демонстранте
(Фото EPA-EFE/NAREK ALEKSANYAN)

Становници Јерменије окупили су се на Тргу републике у центру Јеревана, где већ неколико дана трају протести због ситуације у Нагорно Карабаху. Учесници протеста након тога су започели шетњу улицама града.

Део демонстраната остао је на Тргу Републике, као и у близини зграде владе, где је у среду дошло до жестоких сукоба демонстраната са полицијом и специјалцима.

Како јавља јерменски Спутњик, полиција је почела да приводи учеснике протеста, укључујући и жене.

Демонстранти се приводе на раскрсници две централне улице, где је заустављен саобраћај.

У уторак су се, због ескалације ситуације у Нагорно Карабаху, демонстранти окупили код зграде јерменске владе. Они су покушали да упадну у зграду владе и пробију полицијски кордон. Припадници полиције употребили су против њих шок бомбе. Међутим, полицијски кордон испред зграде издржао је покушаје пробоја. У среду је на Тргу Републике поново дошло до сукоба демонстраната и полиције.

Министарство одбране Азербејџана у уторак је саопштило да је Баку покренуо антитерористичку операцију локалног карактера у Нагорно Карабаху ради успостављања уставног поретка. Уз посредовање руских миротвораца, власти Нагорно Карабаха су у среду 20. септембра прихватиле предлог о прекиду ватре од 11 сати, саопштиле су власти непризнате републике. Министарство одбране Русије потврдило је да су Азербејџан и Карабах договорили потпуни прекид ватре.

Прошле године Јереван и Баку су уз посредовање Русије, САД и ЕУ почели преговоре о будућем мировном споразуму. Крајем маја ове године премијер Јерменије Никола Пашињан је изјавио да је Јереван спреман да призна суверенитет Азербејџана у совјетским границама, односно, заједно са Карабахом.

Руски председник Владимир Путин је у септембру указао да је јерменско руководство, практично, признало суверенитет Азербејџана над Карабахом. Азербјеџански лидер Илхам Алијев је рекао да Азербејџан и Јерменија могу да потпишу мировни споразум до краја године ако Јереван не промени своју позицију, преноси Спутњик.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Демос Кратеин
Зашто Запад не тражи од Пашињана да чује глас грађана?
M
Mi smo za uspostavljanje ustavnog poretka u nasoj juznoj pokrajini KiM dobili NATO-bombe po glavi.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.