Есеји Маргарет Атвуд
„Горућа питања”, збирка забавних, ерудитских, бескрајно разноврсних есеја култне ауторке Маргарет Атвуд, објављена је у издању „Лагуне” у преводу Александре Чабраје и од данас се може наћи у књижарама. У овим есејима ауторка тражи одговоре на питања као што су: зашто људи широм света, у свим културама, причају приче? Како живети на нашој планети? Какве везе имају зомбији с ауторитаризмом?
Маргарет Атвуд је усмерила свој оштри ум и духовиту проницљивост ка горућим темама савременог доба – од дугова до технологије, од климатске кризе до слободе; од тога када давати савете младима (одговор: само када их траже) до неспоразума који настају због непознавања језика и културе – и показала нам да немамо бољег истраживача многобројних и разноликих мистерија људског универзума, поручује издавач. Преводитељка Александра Чабраја каже да се Маргарет Атвуд као писац есеја не разликује од романописца Маргарет Атвуд.
– У једном од есеја у овој књизи, написаном као предговор њеном познатом делу „Отплата: Дуг и тамна страна богатства”, које се бави питањем дуговања, она каже: „Из бајки попут ’Петра Пана’ знала сам да, ако престанеш да верујеш у виле, оне умиру: ако бих престала да верујем у банке, да ли би и оне престале да постоје? Одрасли су сматрали да виле нису стварне а да су банке стварне. Али да ли је то била истина” – каже Чабрајева и закључује:
– Било да говори о писцима, књигама, књижевности, економији, дуговима и банкама, или о морима, стаблима, птицама и екологији, Маргарет Атвуд своја запажања износи са истом особеном бриткошћу и типичним, често изненађујућим увидима и обртима, као што то чини и у својим романима. Њен препознатљиви језгровити стил, а изнад свега изузетно познавање психологије и саме људске природе, као и изражена интуиција, присутни су у сваком есеју.
Јунаци поп културе
Ових дана у издању „Службеног гласника” појавиле су се две књиге Владимира Ђурића Ђуре „Речник поп икона” и „Речник јунака поп културе” у оквиру „Златне едиције”.
„Речник поп икона” бави се личностима које су обликовале модерни уметнички укус. Иконе поп културе од почетка 20. века до данас инспиришу генерације стваралаца и дају им духовну снагу за боље креације. У овом речнику сабрани су уметници из различитих делова света, премда их највише има из англосаксонског подручја. Америчка поп култура, захваљујући Холивуду и моћним медијима са друге стране, направила је мит од многих звезда и њихових стваралаца. Од Мерлин Монро преко Џемса Дина до Бреда Пита, холивудски глумци су постајали митске личности, а њихови ликови праве правцате иконе. Популарна култура створила је неколико значајних имена и на нашим просторима, какави су Арсен Дедић, Горан Бреговић и Здравко Чолић. Узбудљиве биографије славних личности могу истовремено и да поуче и да забаве. Аутор се потрудио да пронађе и понеку скривену тајну из њихових оригиналних живота.
У књизи „Речник јунака поп културе” аутор се бави ликовима који су обликовали укус бројних генерација до почетка 21. века. Доминирају јунаци америчке поп традиције управо због моћне продукције индустрије снова зване Холивуд. Многи јунаци су били популарни у свету књижевности, стрипа, потом филма и телевизије, те коначно као јунаци компјутерских игара. Од Микија Мауса до Бастера Другарчине, од Акире до Ларе Крофт, ређају се занимљиви поп хероји. Јунаци популарних филмова, књига, стрипова, видео-игара на почетку новог миленијума обликују нашу новонасталу стварност. Техносвет је многе од таквих јунака препознао као своје пионире, а многи од њих су само просто сјајни хероји поп културе. У овој књизи аутор се потрудио да према сопственом укусу прилагоди карактере измишљених јунака широкој публици.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


