О домино ефекту пада цена
Пажљиво сам прочитао текст господина Владимира Ђукановића под насловом „Домино ефекат пада цена”, објављен у рубрици Погледи, у „Политици” од 18. септембра, и закључио следеће: Прво, ако је српска привреда тржишна економија, ко то сме да каже да „цене неких производа на домаћем тржишту „морају” да падну? Друго, како нечија наредба може да буде „маркетиншки потез”? Зна се шта су тржиште и маркетинг, а шта је нечија наредба. Треће, г. Ђукановић каже да је будућност економија (ваљда мисли на све светске економије) у интервенционизму (?!), а то једноставно није тачно, јер се једино може прихватити таква економска и посебно спољнотрговинска политика једне земље као паметна комбинација слободног тржишта и евентуалног интервенционизма. Четврто, посебно је проблематична ауторова тврдња да ће поменути „маркетиншки потез” за собом повући и даљи пад цена многих других производа. До сада скоро никад нисмо били сведоци такве једне ситуације на тржишту, већ напротив, били смо редовно сведоци да скок цена једне групе производа, посебно оних из домена енергетике, повуче нагоре и цене многих других производа.
На основу свега наведеног, сматрам да пада и смисао самог текста г. Ђукановића, односно тврдња о постојању „домино ефекта пада цена” једне групе производа на пад цена већине или чак свих осталих производа на домаћем тржишту. Уосталом, како каже наш народ, „живи били па видели” шта ће се дешавати с домаћим ценама до краја ове године, па и даље.
Младен Обрадовић,
Београд
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


