Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Рат и бизнис

Рат и бизнис
(Фото EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO)

У тексту господина Владимира Ђукановића „Рат куца на врта”, објављеном 18. марта у рубрици Погледи, изнета је озбиљна забринутост да ће НАТО пре или касније званично ући у сукоб с Русијом.

Тешко је отети се утиску да је бизнис мотив свих ратова вођених у овом веку, што је потврда Трампове тврдње да НАТО служи превасходно за то да војноиндустријском комплексу САД обезбеди посао. На истом фону је и Путинова констатација у интервјуу датом Такеру Карлсону: да је за време постојања Источног блока, на Западу формиран огроман војноиндустријски потенцијал којем треба обезбедити егзистенцију. Ратови вођени у овом веку, па и овај у Украјини, очигледно служе тој сврси. Путиново исправљање заблуда комуниста (да ће трајати колико и Католичка црква), па да Мојсијеве тврдње да би границе држава требало да буду тамо где је граница језика и религија народа, нису битне, обезбедиле су у прошлој години војноиндустријском комплексу САД око 230 милијарди долара прихода од продаје војне опреме.

Улазак Финске и Шведске у НАТО само је потврда запажања грчких филозофа да сваки народ можете водити у којем год хоћете смеру помоћу привида (преваре) – у овом случају да им опасност прети од Русије, па да за НАТО треба да издвајају два одсто БДП-а.

С обзиром на то да је вишепартијски капитализам друштвени систем у којем нема интереса народа, већ власника капитала и политичких структура (па су они увек коалициони партнери) и сукоб НАТО-а с Русијом ићи ће до нивоа који не угрожава наведени бизнис.

Др П. Петровић,
Бањалука

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ekonomista
230 milijardi je manje od 1% američke godišnje privredne proizvodnje. To da je taj vajni "vojno-industrijski kompleks" nakakva velika ekonomska sila u Americi je ništa drugo nego bulvalno čitanje Putinove propagande, bez ikakvog poznavanja privrednih odnosa. Slično tome, Tramp se busao u grudi da će da vrati industriju uglja u Severnu karolinu. Problem sa time je da medicinske sestre u Severnoj Karolini čine 15x veći deo privrede nego rudari uglja.
Земунац
САД су иселиле сву тешку индустрију ван своје територије и то углавном у земље где је јефтина радна снага и где се неће много бунити еколошки покрети због загађивања околине. Чикаго, Детроит, Питсбург и слични велики индустријски градови су опустели. Зато медицинске сестре и чине већи део привреде. Да би одржали тај статус са јефтином радном снагом и јефтиним сировинама стварају се ратни конфликти, а продаја оружја је успутни и додатни профит. Чиста економија.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.