Коме треба трудница
Дете или председничка фотеља? Снежана Банковић-Ђокић је хтела бебу и више није председница општине Кнић. Једноставно и по кратком поступку. Смењена је, само овог пута се далеко чуло, јер су се у причу уплели и Министарство за државну управу и омбудсман, пре тога странке Г17 плус. Демократска странка је распустила локални одбор, јер су њихови одборници гласали за смену председнице општине.
После смене трудна председница је остала без функције и посла, без плате. Добила је отказ зато што је хтела да роди дете, ваљда зато што они који су гласали за њену смену код куће немају децу. Не разумеју шта је то када се губитком радног места изгубе све "привилегије", па и породиљски додатак. Их, пара од породиљског додатка, да купиш три пакета пелена и да се сликаш ако ти претекне нека сића.
Леп је обичај да се беба дарује, а и нешто јој се стави под јастук, али од тих пара тешко да могу мама и тата дуго да јој купују млеко, сокиће или штрамплице. Ипак се подразумева нека плата или стална примања у кући, јер, далеко смо ми од Шведске, Норвешке, Француске и осталих држава, у којима, сем срећних баба, деда и стрина, и држава нешто тутне у креветац. По тим "трудним темама и трудницама" у нашим крајевима теорија је пет милиона светлосних година далеко од праксе, што конкретно бива овако.
"Нема сметњи за запошљавање труднице, осим 28 дана пре времена одређеног за порођај (члан 94, став 2 Закона о раду)." То ће вероватно бити случај са газдом који није баш при свести, помислиће многи, јер искуство трудница у 90 одсто случајева говори да ће је у седмом месецу он пре отпустити него што ће је примити на посао. У мушкошовинистичком маниру или тврдој пословно-јапијевској заслепљености, питање "коме треба трудна жена" увек као одговор има – "никоме, сем мужу и породици". Када отпуштена трудница пред одлазак у породилиште тражи савет правника, он јој каже: "Имате право да се вратите на посао (како, када су јој врата залупљена) и послодавац вам надокнади штету коју нико није смео да вам нанесе. Покрените судски спор…" Где ће жена пре, у салу за порођај или у суд, а и којим парама да плати тужбу?
Не звучи баш као прилог подизању наталитета, али нова радница приликом потписивања уговора о раду код приватника уобичајено потписује и изјаву о споразумном раскиду радног односа, који газда вади из фиоке чим се њен стомак заобли. Тешко је одгонетнути зашто када се послодавцу све што уплати за запослену радницу по основу породиљског одсуства рефундира из буџета. Газда узвраћа: "Јесте, ићи ће на боловање, стално ће телефонирати кући и још сличних трица и кучина". Све у свему: о "алергији на трудне жене" углавном се све зна и редовно ћути. Или помене узгред када дођу на ред жалопојке због "беле куге" и старења нације.
Министар рада и социјалне политике Расим Љајић оценио је да су при смењивању председнице Скупштине општине Кнић, која је на породиљском одсуству, прекршена људска права и право на рад.
Заталасало се у Книћу, али кад би било неке вајде…Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


