Недеља, 07.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Покренута истрага против компанија за доставу

Европска комисија забринута да су две компаније за доставу кршиле правила конкуренције и учествовале у картелском договарању
Покренута истрага против компанија за доставу
(Фото Н. Марјановић)

Да ли су најпознатија европска компанија за доставу хране „Глово” и њихов конкурент „Деливери хироу” прекршили правила конкуренције и учествовали у картелском договарању, питање је које ових дана поставља Европска комисија (ЕК). Ово тело је отворило службену антимонополску истрагу против две компаније управо да би се утврдило да ли је било кршења прописа, наводи се у саопштењу ЕК. Како је објашњено, „Деливери хироу” са седиштем у Немачкој и „Глово”, чија је централа у Шпанији, две су највеће компаније за доставу хране у Европи. Још пре шест година немачка фирма је држала мањински део у „Глову” да би пре четири године стекла искључиву контролу.

‒ Забринутост извршне власти ЕУ је да су пре преузимања ове две компаније можда поделиле географски тржишта и комерцијално осетљиве информације (на пример о комерцијалним стратегијама, ценама, капацитету, трошковима, карактеристикама производа). Комисија је такође забринута да су се компаније можда договориле и око радне снаге – наводи се у образложењу одлуке о покретању поступка. Уколико се докаже да су кршиле антимонополске прописе, а познато је да ЕУ забрањује картеле и рестриктивне пословне праксе, ове две компаније би се могле суочити са великим казнама.

‒ Онлајн достава хране је брзорастући сектор у коме морамо заштитити конкуренцију ‒ изјавила је потпредседница ЕК Маргарет Вестагер. Према њеним речима, то је разлог што се утврђује да ли су се „Деливери хироу” и „Глово” договорили да поделе тржиште и тиме прекршили правила конкуренције. „Глово”, вишекатегоријска платформа која омогућава приступ широком спектру производа и јела на захтев, присутна је у нашој земљи већ пет година. Према подацима из прошле године, укупан број испоручених поруџбина преко платформе премашио је 13,5 милиона, док је укупан број испоручених производа достигао више од 44 милиона. Тренутно је компанија „Глово” активна у преко 30 градова и сарађује са више од 4.000 активних партнера – ресторана, малопродајних ланаца и локалних продавница. „Глово” је иначе пионир међу апликацијама за доставу, која нуди више категорија и која повезује купце са предузећима и куририма, нудећи услуге на захтев локалних ресторана, продавница и супермаркета, апотека и уличних малопродајних радњи. Код нас се, показује њихова статистика, најчешће испоручује храна. Како су саопштили из ове фирме, приликом обележавања четири године пословања у Србији, градови с највећим бројем испоручених поруџбина и активних корисника су Београд, Нови Сад и Ниш.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.