Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Бледо сећање на 29. октобар

Бледо сећање на 29. октобар
Грб и застава државе Словенаца, Хрвата и Срба из 1918. године

Загреб - Скромно и тек онако успут у рубрикама "На данашњи дан" у Хрватској је јуче забележено да је 29. октобра 1918. године Хрватски сабор раскинуо све државноправне везе с Аустроугарском монархијом. Био је то политички епилог Првог светског рата који је довео до распада велике "тамнице народа", а делови те старе хабзбуршке царевине на којима су живели Јужни Словени вољом народа одлучили су да се одвоје и оснују заједничку државу три равноправна народа - Словенаца, Хрвата и Срба.

Управо је тако и названа - држава Словенаца, Хрвата и Срба на чијем челу је било Народно веће.

Истом декларацијом о отцепљењу од Аустроугарске и поништавању Хрватско-угарске нагодбе из 1868. године, Хрватски сабор је објавио и своју одлуку о приступању новој држави која је трајала тек месец дана. Јер, 24. новембра 1918. године Народно веће је у Загребу прогласило уједињење државе Словенаца, Хрвата и Срба са Србијом у Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца, што је озакоњено 1. децембра исте године у Београду.

Вредно је подсетити се како је то изгледало. Потпредседник Народног већа Анте Павелић (не онај којег смо запамтили по злу) 1. децембра те године прочитао је тзв. адресу у којој се каже: "Словенци, Хрвати и Срби, који су на територији бивше Аустроугарске монархије извели преврат и привремено конституисали независну народну државу, прожети идејом народног јединства и ослањајући се на велико начело демократије, које тражи да сваки народ има сам да одлучи о својој судбини, изјавили су већ у објави Народног већа од 19. октобра да желе и хоће да се уједине са Србијом и Црном Гором у јединствену народну државу Срба, Хрвата и Словенаца. Да се ова мисао спроведе у дело закључило је Народно веће на својој седници од 24. новембра, да проглашава уједињење државе Словенаца, Хрвата и Срба са Србијом и Црном Гором у јединствену државу".

На то је одмах одговорио регент Александар: "У име Његовог Величанства Краља Петра I проглашавам уједињење Србије са земљама независне државе Словенаца, Хрвата и Срба у јединствено Краљевство Срба, Хрвата и Словенаца", и тиме је основана Краљевина СХС, односно Југославија.

Зашто је ово занимљиво, посебно гледајући из хрватског угла, због чега се овај догађај и потискује и гура на маргину хрватске друштвене свести? Зато што је та заборављена држава Словенаца, Хрвата и Срба почивала на потпуној равноправности ова три највећа јужнословенска народа, што се у најновијој историји овог простора на необичан начин "заборавило".

Тиче се то, наравно, српског народа у Хрватској, којем је Туђманова власт већ после пола године од победе на првим вишестраначким изборима у СФРЈ тзв. божићним уставом 1990. године незаконито и противуставно (обичном, а не квалификованом већином коју тада није могла постићи у Сабору) укинула дотадашњи статус равноправног народа који је одлуком Хрватског сабора имао још од средине 19. века. Тада се још није ни наслућивао крвави рат којем су овом одлуком, а поготово њеним спровођењем, у ствари отворена врата.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.