Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
При­ча из Ве­ли­ког ра­та

Кон­стан­тин је увек ишао та­мо где је нај­те­же

Фото из књиге Биографски лексикон Златибора

Зе­мљо­де­лац жу­ље­ви­тих ру­ку био је Кон­стан­тин Је­ре­мић, ро­ђен у Ру­ди­на­ма на Зла­ти­бо­ру 1890. го­ди­не. Од мла­до­сти стр­пљи­во об­ра­ђи­вао по­сну зе­мљу пла­нин­ску, а кад се за­ра­ти­ло стао на бра­ник отаџ­би­не и у бор­ба­ма сте­као зва­ње и ор­де­ње по­ка­зу­ју­ћи ка­кво ју­нач­ко ср­це има се­љак-рат­ник.

„Про­шао је Кон­стан­тин кроз све бор­бе бал­кан­ских и Ве­ли­ког ра­та, увек био та­мо где је нај­те­же, да­ју­ћи при­мер дру­го­ви­ма”, чу­ва овог рат­ни­ка од за­бо­ра­ва Ми­ли­сав Р. Ђе­нић у књи­зи „Би­о­граф­ски лек­си­кон Зла­ти­бо­ра”, где је са­брао жи­во­то­пи­се 484 лич­но­сти.

Ма­да је Је­ре­мић рет­ко ка­зи­вао о те­шким рат­ним да­ни­ма, јер та се­ћа­ња о стра­да­њи­ма ни­су при­јат­на, јед­ном при­ли­ком је ис­при­чао сво­ју рат­ну при­чу.

„Тек што сам сти­гао из па­тро­ле, до­ђе вој­ник и до­не­се ми на­ре­ђе­ње да се ја­вим ко­ман­дан­ту ба­та­љо­на. Чим уђох, ма­јор ме осмо­три од гла­ве до пе­те и ре­че:

– Је­ре­ми­ћу, тре­ба ве­че­рас да кре­неш на за­да­так, та­мо на Шу­мо­ви­ту ко­су.

– Го­спо­ди­не ма­јо­ре, па зар опет ја? По­гле­дај­те ме ка­ко из­гле­дам. Већ две не­де­ље не­мам вре­ме­на да се опе­рем и сре­дим ову по­це­па­ну уни­фор­му. Кад тре­ба не­ког по­сла­ти на нај­те­жи за­да­так, сви углас ви­чу: не­ка иде жан­дарм Је­ре­мић, он је пла­ћен па не­ка ги­не.

– Је­ре­ми­ћу, на овај за­да­так до­сад смо сла­ли три па­тро­ле и ни­јед­на ни­је оба­ви­ла за­да­так, не­ки се ни­су ни вра­ти­ли. На­ре­ђе­њем ко­ман­дан­та Ду­нав­ске ди­ви­зи­је ми мо­ра­мо уни­шти­ти бу­гар­ско гне­здо ко­је нам на­но­си ве­ли­ке гу­бит­ке. Те­би не же­лим да на­ре­ђу­јем, тра­жи­ћу дру­го ре­ше­ње.

– До­бро, го­спо­ди­не ма­јо­ре, ако је та­ква си­ту­а­ци­ја, по­ћи ћу.

– Он­да ода­бе­ри три дру­га ко­ји ће ти пру­жа­ти по­моћ.

– Е, го­спо­ди­не ма­јо­ре, ако се са тог за­дат­ка мно­ги ни­су вра­ти­ли жи­ви, он­да мо­жда не­ће­мо ни ми. За­то оста­ле ода­бе­ри­те ви, ја ни­ко­ме не же­лим да из­ри­чем смрт­ну пре­су­ду.

Убр­зо про­на­ђо­ше још три до­бро­вољ­ца па кре­ну­смо. При­ла­зи­мо Шу­мо­ви­тој ко­си на око сто­ти­ну ме­та­ра, а од бо­дљи­ка­вих жи­ца де­ли нас не­ко­ли­ко рет­ких кле­ка. Опре­зно пу­же­мо од јед­не до дру­ге, по­след­њу по­се­кох да ми слу­жи као за­клон.

Кад смо чу­ли бу­гар­ске пор­ци­је на јед­ном ме­сту исе­ко­смо жи­це, тек то­ли­ко да се мо­же­мо про­ву­ћи. Уђо­смо у утвр­ђе­ње. При­ла­зи­мо оруж­ју. Ак­ти­ви­рах две бом­бе и уба­цих у цев то­па, мо­ји дру­го­ви ста­ви­ше ис­под ми­тра­ље­за. Из­не­на­да сна­жна екс­пло­зи­ја од­јек­ну Шу­мо­ви­том ко­сом.

Бу­га­ри по­ба­ца­ше пор­ци­је, узи­ма­ју пу­шке и тр­че пре­ма на­ма, ми та­ко­ђе тр­чи­мо пре­ма ме­сту где смо оста­ви­ли че­твр­тог дру­га. За­да­так му је био да кад чу­је екс­пло­зи­је ашов­чи­ћем уда­ра по жи­ца­ма и да­је нам знак где је про­лаз. Жур­но на­пу­сти­смо скр­ше­но оруж­је.

У пр­вој че­ти дру­гог ба­та­љо­на Осмог пе­ша­диј­ског пу­ка пр­вог по­зи­ва пред­ло­жен сам за од­ли­ко­ва­ње за хра­брост у свим ра­то­ви­ма, а на­ро­чи­то 1916. го­ди­не при пре­ла­зу Цр­не ре­ке. Дру­ги пут сам пред­ло­жен за хра­бро др­жа­ње у бор­би на кај­мак­ча­лан­ском ра­ти­шту 1917. го­ди­не”, за­бе­ле­же­но је у Је­ре­ми­ће­вом пер­со­нал­ном до­си­јеу, где се ви­ди да је код Шти­па 1915. био ра­њен у ле­ву ру­ку. Сте­као је Сре­бр­ни ор­ден Ка­ра­ђор­ђе­ве зве­зде с ма­че­ви­ма и Сре­бр­ну ме­да­љу за хра­брост „Ми­лош Оби­лић”.

У ми­ру је од­ли­ко­ва­ни Кон­стан­тин остао да жи­ви на род­ном Зла­ти­бо­ру, она­ко ка­ко је пре ра­то­ва на­ви­као. Оже­нио се Ра­дој­ком, с њом имао си­на Ми­о­дра­га и кће­ри Ми­лен­ку, Илин­ку, Ста­ну и Сав­ку. Умро је 1959. у Ру­ди­на­ма. Успо­ме­ну на овог ју­на­ка са Шу­мо­ви­те ко­се чу­ва­ју у ово до­ба ули­це у том се­лу и обли­жњем Го­ло­ву.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.