Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Истраживања на херцегновској Сат-кули

Истраживања на херцегновској Сат-кули
Сат-кула симбол Херцег Новог (Фото А. Гавриловић)

Херцег Нови – Сат-кула, симбол Херцег Новог, ускоро ће бити отворена за посетиоце а њен часовник поново ће гласно откуцавати време. Стручњаци Регионалног завода за заштиту споменика културе и Агенција за изградњу и развој Херцег Новог ових дана почели су истражне радове на једној од најмаркантнијих грађевина у новљанском Старом граду.
– Истраживање се ради у два правца. Скидамо спољни новији слој и малтер како бисмо открили детаље техничких и архитектонских карактеристика куле. Ако се покаже већа историјска вредност старијег слоја, њега ћемо трајно открити. Паралелно, проучава се архивска грађа у вези с кулом и све важно што је о њој забележено биће приказано у брошури коју намеравамо да објавимо. Проучавају се и стари планови, бравуре, фотографије – каже директор Агенције за изградњу и развој Херцег Новог Слободан Поповић. 

Сат-кула, или Тора, како је називају мештани, изграђена је на месту западно од градског зида 1667. године, а данашњи изглед је добила средином 19. века. 

Ову јаку кулу по наредби султана Махмуда подиже Мустафа ага, каже, између осталог, арапски запис на левој страни градских врата у подножју куле. Са леве стране у пролазу куле налази се барељеф посвећен оснивачу града Твртку Котроманићу написан босанчицом и српским језиком. У пролазу куле налази се и статуа "Црна Богородица". Легенда каже да су се у борбама између Турака и Млечана 1687. године тројица Пераштана заклонили иза дрвета маслине. Топовско ђуле погодило је маслину која им је тако спасла живот а Пераштани су се заклели да ће од тог дрвета направити скулптуру Мајке божије. Ранија истраживања су доказала да је ова статуа у пролазу Сат-куле заиста израђена од маслиновог дрвета. 

Осим спољних зидова и ових натписа, до сада туристи и остали посетиоци нису могли ништа друго видети од куле.

Њен стари сат 1995. замењен је новим и склоњен на чување у Галерију "Јосип Бепо Бенковић". По завршеној реконструкцији, стари сатни механизам ће бити враћен у кулу и доступан, као и њена унутрашњост, за разгледање. До сада забрављена гвоздена врата Сат-куле отвориће се када се уреди ентеријер и простор око ње. Са Торе се пружа поглед на кровове и грађевине Старог града.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.