Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Istraživanja na hercegnovskoj Sat-kuli

Istraživanja na hercegnovskoj Sat-kuli
Сат-кула симбол Херцег Новог (Фото А. Гавриловић)

Herceg Novi – Sat-kula, simbol Herceg Novog, uskoro će biti otvorena za posetioce a njen časovnik ponovo će glasno otkucavati vreme. Stručnjaci Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture i Agencija za izgradnju i razvoj Herceg Novog ovih dana počeli su istražne radove na jednoj od najmarkantnijih građevina u novljanskom Starom gradu.
– Istraživanje se radi u dva pravca. Skidamo spoljni noviji sloj i malter kako bismo otkrili detalje tehničkih i arhitektonskih karakteristika kule. Ako se pokaže veća istorijska vrednost starijeg sloja, njega ćemo trajno otkriti. Paralelno, proučava se arhivska građa u vezi s kulom i sve važno što je o njoj zabeleženo biće prikazano u brošuri koju nameravamo da objavimo. Proučavaju se i stari planovi, bravure, fotografije – kaže direktor Agencije za izgradnju i razvoj Herceg Novog Slobodan Popović. 

Sat-kula, ili Tora, kako je nazivaju meštani, izgrađena je na mestu zapadno od gradskog zida 1667. godine, a današnji izgled je dobila sredinom 19. veka. 

Ovu jaku kulu po naredbi sultana Mahmuda podiže Mustafa aga, kaže, između ostalog, arapski zapis na levoj strani gradskih vrata u podnožju kule. Sa leve strane u prolazu kule nalazi se bareljef posvećen osnivaču grada Tvrtku Kotromaniću napisan bosančicom i srpskim jezikom. U prolazu kule nalazi se i statua "Crna Bogorodica". Legenda kaže da su se u borbama između Turaka i Mlečana 1687. godine trojica Peraštana zaklonili iza drveta masline. Topovsko đule pogodilo je maslinu koja im je tako spasla život a Peraštani su se zakleli da će od tog drveta napraviti skulpturu Majke božije. Ranija istraživanja su dokazala da je ova statua u prolazu Sat-kule zaista izrađena od maslinovog drveta. 

Osim spoljnih zidova i ovih natpisa, do sada turisti i ostali posetioci nisu mogli ništa drugo videti od kule.

Njen stari sat 1995. zamenjen je novim i sklonjen na čuvanje u Galeriju "Josip Bepo Benković". Po završenoj rekonstrukciji, stari satni mehanizam će biti vraćen u kulu i dostupan, kao i njena unutrašnjost, za razgledanje. Do sada zabravljena gvozdena vrata Sat-kule otvoriće se kada se uredi enterijer i prostor oko nje. Sa Tore se pruža pogled na krovove i građevine Starog grada.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.