Обама тражи оставку Благојевића
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 10. децембра – Барак Обама данас је позвао чикашког суграђанина Рода Благојевића да поднесе оставку на положај илиноиског гувернера. Ово је саопштио портпарол новоизабраног америчког председника Роберт Гибс из образложење да „под насталим околностима, гувернер тешко може да ефективно обавља послове и служи народу“ те савезне државе САД.
Да ли се тргује функцијама у америчкој власти? Колика је цена високог положаја? Ко су продавци а ко купци? Нису ли и на том тржишту хипотеке тешке као оне које су довеле до садашње финансијске кризе?
Таква иронична питања данас струје с краја на крај Америке, у разговорима на улици, у домаћинствима, канцеларијама, компанијама. Повод им је извештај јавног тужилаштва и ФБИ да је гувернер Илиноиса Род Благојевић био уплетен у више корупционашких радњи, па и у покушај „продаје” места у централном Сенату, које је остало упражњено одласком (16. новембра) Барака Обаме, презаузетог припремама за ступање на чело Беле куће.
Иако навикла на свакојаке скандале, холивудског, вашингтонског, њујоршког, детроитског, тексашког типа, нација ипак делује као шокирана открићем „чикашког случаја” који „надмашује досад виђено”. Не памти се, наиме, да је ико досад био осумњичен, као Благојевић, да је хтео да се лично окористи овлашћењем за постављање законодавца и то на место који је до пре неки дан држао будући шеф државе.
Из истражних списа произлази да је у тој работи гувернер рачунао с још неидентификованом понудом од пола милиона долара. Згранутост се местимично претвара у горке шале, па кад је, тако, на интернетском сајту Ебаy, илиноиски студент Џејсон Дуарте поменуто сенаторско место изложио „аукцији”, понуде су убрзо премашиле сто милиона долара…
Али „ђаво је однео шалу”, иако је Благојевић (син српских имиграната,
рођен у Чикагу, на данашњи дан пре 52 године) помислио да се баш о њој ради кад су му се јуче, око шест ујутру, на вратима појавила два полицајца с налогом за његово хапшење. После саслушања у суду, пуштен је уз кауцију од 4.500 долара, као и одузимање пасоша и дозволе за ношење оружја, али се истрага наставља, док његов случај изазива ретко виђену буру широм овдашње па и иностране јавности.
Јавни тужилац Патрик Фицџералд је нагласио да је Обама „чист”, да није повезан са афером, али аналитичари сугеришу да је новоизабрани председник њом стављен на ново, непредвиђено, искушење.
Демократама ривалски републиканци не пропуштају шансу да подсете и да су обојица својевремено били у вези с притвореним бизнисменом Тонијем Резком, који је важио за „сакупљача политичара”. Остаје да се види да ли ће најновија скандализација бар донекле пореметити изразито висок рејтинг Обаме (чак 79 одсто испитаника Си-Ен-Ена, позитивно је оценило његове транзиционе потезе).
Уздрман је, већ, нови имиџ Чикага. Победом Обаме на председничким изборима, постао је нека врста „паралелне престонице” САД, да би са „случајем Благојевић” васкрсле приче о алкапонеовској прошлости. Такве асоцијације би, додаје се, могле да му смање шансу за добијање организације Олимпијаде 2016…
Ако Илиноис није најкорумпиранији део САД, свакако је у најужој конкуренцији за такво звање, изјавио је поводом налаза о Благојевићу, Роберт Грант из чикашког огранка ФБИ. Тројица претходних гувернера ове савезне државе осуђена су због злоупотреба.Сада је настала ванредна компликација. Чују се гласови сагласности између демократа и републиканаца да, без обзира на „претпоставку невиности”, Благојевићу не сме да се дозволи да одреди, што му по прописима следује, ко ће наследити Обаму у Сенату.
Појачавају се, притом, притисци да гувернер поднесе оставку или да се призове на парламентарно суђење (импичмент). Према изјавама његовог правног заступника Шелдона Сороског, он не намерава да поднесе оставку, а „изненађен је привођењем” и „уверен је да није прекршио закон”.
У још одржавајућем својству, Благојевић је и даље надлежан да попуни место у Сенату, на које је, тврди истрага на основу судски дозвољених прислушкиваних разговора, и сам претендовао. Ниједан његов предлог, у оваквим околностима, неће проћи, сматрају познаваоци. Најпомирљивије решење би, додају, било да се у Илиноису (који важи за америчку средину са највећом концентрацијом српске дијаспоре) организују ванредни избори за Обаминог наследника у Сенату.
Благојевић је на чело Илиноиса ступио у јануару 2003. После победе на изборима, када је обећавао гласачима да ће „ликвидирати корупцију”…
-----------------------------------------------------------
Хтео да буде председник
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 10.децембра – Благојевић је имао амбицију да постане председник САД, наводе данас и овдашњи хроничари. Као такав претендент помињао се и 2004. па и пре почетка недавно завршене маратонске кампање у којој се као фаворит испоставио његов суграђанин Обама.
Гувернерови планови за узлет ка државном врху, наводе медији, нису јењавали. Рачунао је да се за шефа Беле куће кандидује, кажу, на изборима 2016…
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


