Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ако буде новца, биће и додатних ваучера

У туризму, осим ваучера, има и додатних субвенција које су исплаћене, добра вест је да смо одобрили и 30 хиљада, кажу из ресорног министарства
(Фото Н. Марјановић)

Министарство туризма је задовољно чињеницом да је ове године издвојено и 30 хиљада ваучера, с обзиром на то да је пет одсто буџета овог министарства одвојено за испуњење захтева студената. До краја године постоји могућност да се додели још један број ваучера, али то ће такође зависити од ситуације у буџету, рекао је Хусеин Мемић, министар туризма и омладине за „Политику”. Како каже, у потпуности разуме замерке које ових дана стижу из различитих удружења и од самих угоститеља, али новца за више ваучера тренутно нема.

– Нисмо у могућности да одобримо већи број ваучера, али желим да нагласим да то није једина субвенција које ово министарство одобрава за туризам. Да напоменем да смо издвојили око 150 милиона динара за развој руралног туризма, новац се одваја и за наутички туризам, а ваучери су само једно од тих давања. С обзиром на целокупну ситуацију, задовољни смо што смо ове године уопште имали могућности да поделимо ваучере, а знам колико то значи свима – каже Мемић. На питање да ли сматра да ће угоститељи имати велике губитке с обзиром на то да многе резервације неће бити покривене ваучерима, министар каже да је до сада подељено милион ваучера и да су сви добро упознати какве су процедуре, те да ће угоститељи сигурно врло лако да се информишу да ли су баш њихови гости добили ваучер или не.

– Ја бих био најсрећнији да нисмо имали померање буџета и да смо, као и раније, ваучере делили на крају јануара. Видео сам захтеве удружења „Моја Србија”, јасни су ми, али бих волео да ово удружење поставља и нека друга питања у туризму, а не само о ваучерима, јер то није једино важно у овом сектору – каже Мемић.

Угоститељи које смо јуче контактирали кажу да нису задовољни бројем ваучера и да је то само додатни проблем који је стигао на и онако лошу сезону. Последњих месеци, објашњавају, буквално се боре за сваку резервацију, јер је било више отказаних него заказаних боравака.

– Просечна цена смештаја у студију за две особе на Златибору је око 30 евра. Последњих месеци се буквално боримо да опстанемо, јер гостију нема. Овај број ваучера ће бити недовољан и јасно је да се на то не можемо ослонити – каже један власник смештаја на Златибору. У Врњачкој Бањи је ситуација, сазнајемо, слична. Како каже наш саговорник, власник апартмана у самом центру овог туристичког места прошле године је 100 хиљада ваучера подељено за два сата.

– Од тадашњег броја резервација, 40 одсто наших гостију је успело да добије ваучере. Ове године не знам шта да очекујемо. Надамо се да ће бити поштена подела, али већ сада знамо да се на ваучере не можемо ослонити, јер јер то недовољно – каже наш саговорник. На питање какво је интересовање гостију за предстојеће празнике, он каже да је попуњено, али да је проблем шта после тога, јер овако лошу сезону у бањи, кажу, не памте.

Да подсетимо да је Удружење „Моја Србија” упутило званично писмо ресорном министарству и рекло да је квота од 30.000 ваучера недовољна за потребе угоститеља и грађана Србије.

– Тиме ћете опет нанети више штете угоститељима него користи, јер ће бити принуђени да дају више од 200.000 резервација, а након завршетка акције мораће поново да контактирају све потенцијалне госте и да бришу резервације оних који нису успели да предају формуларе. Ако том приликом оставите недоумицу да ли ће бити додатних ваучера, угоститељи ће бити принуђени да чувају резервације и оним грађанима који у првој тури нису добили ваучер, па ће на крају многи смештајни капацитети беспотребно остати празни и у најтраженијим периодима. То се управо догодило прошле године, захваљујући опречним информацијама из Владе Србије, због чега су наши угоститељи са малим смештајним капацитетима претрпели значајну штету – навели су из овог удружења. Они су затражили да се акција доделе ваучера не спроводи током Ускрса, када многи због празника имају другачије планове.

– У том периоду поште у Србији не раде, осим једне поште у Београду, па би Београђани опет били привилеговани у односу на грађане у унутрашњости Србије, као што је био случај претходне године. Овом приликом још једном наглашавамо да ваучери за одмор у Србији представљају једну од најисплативијих и најпопуларнијих субвенција у нашој земљи. Готово сав новац усмерен у ову акцију остаје у Србији и веома брзо се путем ПДВ-а, пореза и доприноса враћа у државни буџет, док истовремено, велики број грађана добија подстицај да део свог одмора проведе у својој земљи – наведено је из Удружења „Моја Србија”. Они су затражили да се уместо најављених 30.000 ваучера одмах одобри квота од најмање 250.000 ваучера, да се продужи важност ваучера и да се крај акције помери са 20. новембра на 20. децембар како би се макар у малој мери надокнадила штета настала закаснелим пуштањем ваучера у оптицај.

– Тражимо и да се изврши дигитализација процеса доделе ваучера, да се уведе могућност добијања ваучера у дигиталном облику, путем имејла или СМС поруке, и да се за све грађане који се одлуче за електронски ваучер смањи минимални период предаје формулара пре резервације са 30 на 15 дана. Важно је да се уради и апликација којом ће угоститељи очитавати дигитални код са мобилних телефона гостију, чиме ће се избећи беспотребно ручно попуњавање формулара од стране угоститеља и слање поштом министарству, предлог је који је достављен Министарству туризма.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.