Суша загорчала и мед
Суботица – Многи пчелари овог пролећа суочили су се са огромним проблемом: празним кошницама. Пчеле нису успеле да презиме, а код одгајивача где су и опстале пчелиња друштва су изразито слаба. Због тога поједини произвођачи меда одустају од даљег бављења пчеларством.
„Из нашег удружења од прошле јесени за свега неколико месеци отишло је 20 одсто чланова. Уместо 80, сада је у удружењу 60 пчелара”, каже Мирко Спасојевић из бачкотополског удружења пчелара.
И он сам је претрпео велике губитке. Прича како је деведесетих година производио од три до четири тоне меда. Последњих година смањио је број кошница, али му је производња вишеструко мања, последње две сезоне није имао меда за продају, само за своју породичну потрошњу.
Оно што сада пчелари преживљавају резултат је прошлогодишњег дугог и жарког лета које исијава своје последице и на ову годину. Спасојевић објашњава да када су температуре у августу прошле године дужи период биле изнад 35 степени, биљке престају да стварају полен и нектар. А без тог полена, пчеле које су се излегле у августу немају резерве хране довољне да издрже наредне месеце до пролећа. Зато су пчелари, ко је имао резерве, свој раније прикупљени мед и полен употребили да прехране пчелиња друштва. Ко то није успео, затекао је празне кошнице.
„Ми смо имали среће у том смислу да наше пчеле нису угинуле, само су нам друштва јако ослабила. Кошнице држимо у рејону Бачког Моноштора, где има више водотокова, па нас је суша мање погодила. Недостатак поленовог праха ове године изразито је утицао на пчеларе, а ако се таква година понови, то свакако неће допринети опоравку”, каже Борисав Капор, произвођач меда из Суботице.
Није само суша десетковала кошнице и пчеле, произвођачи меда говоре о бројним проблемима са којима се срећу готово свакодневно – од њива, зелених површина где желе да оставе своје кошнице, па до рафова у трговинама. Сви саговорници „Политике” тврде да нема системске контроле у начину на који се разним хербицидима и хемикалијама третирају индустријске културе, да иако је то забрањено ратари масовно прскају биљке у цвату, попут уљане репице, да иако је у Европској унији забрањен, код нас је присутан нови препарат који треба да заштити семе сунцокрета и који се три године задржава у тлу.
„Наша пчела када слети на главицу сунцокрета, више се не враћа. Она пада отрована”, тврди Ида Ковач из Старе Моравице.
Ида је технолог и она и њен супруг Ференц пре 28 година су остали без посла. „Ми смо из наших кошница подигли и одшколовали три академска грађанина. Сада супруг и ја успевамо само скромно да живимо од производње меда”, каже ова искусна пчеларка. Прича како су им из једног јавног предузећа поручили да склоне своје кошнице јер ће хербицидима третирати зеленило дуж одводних канала. „Ратари сада своје културе запрашују из дронова. Те хемикалије ветар разноси на све стране, веома је тешко заштити се”, каже Ида Ковач. И додаје оно што би требало да буде познато свим пољопривредницима: када се униште пчеле, нема више рода јер нема више ни опрашивача.
Један од медних укуса који је готово нестао услед претеране употребе заштитних средстава је мед од белог босиљка, каже Спасојевић. „Бели босиљак је самоникло ницао на стрњиштима, на њивама после пшенице. Међутим, потпуно је уништен разним хербицидима.”
Оно што произвођаче меда погађа у ситуацији када једва успевају да одрже своју производњу је и нелојална конкуренција. Медари са којима смо разговарали кажу нема потребе да се говори о фалсификатима или лажном меду, довољно би било јасно декларисати производе.
„Потребно је само да се на њима јасно назначи да је то мед настао уз употребу шећера или других додатака, као и да на нашем пише састав, па оставити купцу да одлучи”, сматра Спасојевић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.