Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ДАН СЕЋАЊА НА ЖЕНЕ ЖРТВЕ НАСИЉА

Медији имају кључну улогу у превенцији

Према подацима Министарства унутрашњих послова, у протеклих пет година било је између 27.000 и 29.000 случајева насиља у породици и других родно заснованих облика насиља
(Фото/ Милена Анђела М. Атанацковић/Новинарке против насиља)

Овогодишњи Дан сећања на жене жртве насиља, 18. мај, Србија је дочекала са неславном статистиком – од почетка године чак осам жена убијено је од стране партнера, оца или сина. Статистика Министарства унутрашњих послова сведочи да се у протеклих пет година број догађаја насиља у породици и других родно заснованих облика насиља креће између 27.000 и 29.000. Подаци Центра за подршку женама говоре да је од 2010. године у породично-партнерском односу убијено више од 330 жена, а њихова анализа сведочи да се свака трећа жена раније обраћала институцијама система за помоћ. Бројке такође сведоче да осам од десет жена страда од руке мушких чланова породице, као и да највећи број њих бива убијено у породичном дому – тамо где би требало да буду најсигурније и најзаштићеније. 

Подсећања ради, Национални дан сећања на жене жртве насиља проглашен је одлуком Владе Србије 2017. године, у знак сећања на 18. мај 2015. године, када је у породичном насиљу за три дана у нашој земљи убијено седам жена. Овај дан нас сваке године подсећа на тешке последице насиља према женама и на одговорност свих друштвених актера, укључујући и медије, да граде културу нулте толеранције на насиље. Поводом овогодишњег Дана сећања на жене жртве насиља, Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији позива медије да приликом извештавања о насиљу према женама додатно обрате пажњу на слике које користе, како би се и визуелним средствима послала јасна порука о неприхватљивости насиља. Ова активност реализује се у оквиру пројекта „Зауставимо насиље – Остваримо равноправност”, а пројекат заједно спроводе агенције Уједињених нација у Србији – УНДП, УНФПА, Уницеф и UNWOMEN у партнерству са Владом Србије и уз подршку Владе Шведске.

„Медији имају кључну улогу у превенцији насиља према женама – не само кроз одговорно информисање о конкретним, појединaчним случајевима, већ и едукацијом јавности која води ка препознавању и спречавању насиља. Иако наслов и слика имају задатак да привуку пажњу на медијску објаву, у извештајима о насиљу потребно је водити рачуна о достојанству жртве и о поруци која се шаље широј јавности. У смерницама за медијско извештавање о насиљу према женама групе ’Новинарке против насиља’ препоручује се избегавање фотографија и покривалица које откривају идентитет жртве, приказују симулацију насиља или физичке повреде. Уместо тога се предлажу фотографије и илустрације које приказују снагу жртве и јасно показују да је насиље злочин. Због тога позивамо све медијске редакције да дају свој допринос креирању друштва у коме се жртвама верује, насиље препознаје и пријављује, а визуелна комуникација користи као алат за оснаживање жена и заустављање насиља”, истичу представници УНДП-а у Србији.

Они подсећају да се међу смерницама налазе и препоруке да се не користе фотографије и прилози којима се открива идентитет жене или чланова њене породице, укључујући и илустрације којима се посредно може открити идентитет жртве, као што су фотографија куће, улице, или радног места жртве. Такође се препоручује избегавање фотографија и видео-снимака који приказују симулације насиља – на пример жене која се скрива у ћошку док мушкарац стоји изнад ње са подигнутом песницом или ножем, јер такав садржај може трауматизовати преживеле и додатно их укалупити у улози жртве, уместо да води стварању осећаја сопствене снаге за излазак из насилне ситуације. Не препоручује се ни коришћење фотографија или видео-снимака на којима су жене са модрицама или другим физичким повредама, јер оне могу бити трауматичне за неке особе и стварати погрешну претпоставку да је физичко насиље једини облик насиља над женама, чиме се смањује свест о штетним последицама других облика насиља, као што су психолошко, сексуално и економско насиље.

Међу смерницама се налази и препорука да се не користе фотографије или илустрације на којима су насилник и жртва приказани једно поред другог, јер се на тај начин њихов однос романтизује и ставља их на исти ниво, што може додатно трауматизовати преживелу особу и замаглити чињеницу да насиље произилази из неједнаког друштвеног положаја жена и мушкараца. Уместо тога, саветује се коришћење илустрација које приказују осећања преживеле или жртве, као и њену снагу – жене не треба приказивати само са затвореним устима, без гласа, или у пасивној позицији. Жене могу бити приказане како плачу или су забринуте, али њихова снага и одлучност треба да буду уочљиве у исто време – примера ради, кроз стегнуту песницу, одлучан поглед, усправни став, поносан став... Такође се могу користити графикони који приказују статистичке податке о насиљу или фотографије, односно видео-прилози са протеста женских организација, фотографије руку у лисицама, полицијских кола, судијског чекића...

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Божидар Анђелковић
- Ideja savremenog feminizma je da su žene slabe, i da im je potreban autoritet države da im pozajmi glas. Ako preklinješ državu da ti pruži zaštitu onda se, u principu, možeš pozdraviti sa svakom šansom za osvajanjem onog kolača slobode koji ti zaista pripada. Predstavljanjem sebe kao žrtve, žene kao žrtve, pre nego je bitka uopšte i počela, je tragično. Narativ žrtve koji je prisutan u savremenom feminizmu je glavna barijera ženske emancipacije danas. (Ella Whilan, novinarka iz Londona)

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.