Субота, 20.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ђердап чека Русе

Ђердап чека Русе
(Фото ЕПС)

Ремонт хидроелектране „Ђердап 1” последњих седам година се одлаже због чега је Србија изгубила на десетине милиона евра јер је смањена производња електричне енергије. Осим Електропривреде Србије на губитку су и радници домаћих компанија „Гоша”, „Термоелектро”, „Север” и „Прва петолетка” које би требале да у обнови највеће домаће хидроелектране учествују са око 25 одсто посла.

Уколико би радови почели ове године генералка би била завршена најмање за шест година што значи да би у најбољем случају електрана прорадила пуним капацитетом крајем 2014. године. Међународни конкурс за ремонт хидроелектране завршен је 2001. године, а уговор са руском фирмом „Силовије машини” потписан је две године касније. Тада су у Влади Србије најавили да ће радови почети после потписивања споразума о регулисању клириншког дуга СССР према СФРЈ што се десило тек 2007. године. Зато што се са послом није започело када је предвиђено читав пројекат је у међувремену поскупео. Руски партнер сада није спреман да те послове обавља по уговореним ценама, али ни ЕПС и ХЕ „Ђердап” да плате више од онога што није било прописано уговорима и анексима.

Министар рударства и енергетике Петар Шкундрић је казао да се интензивно преговара како би руска страна приступила озбиљном капиталном ремонту хидроелектране на Дунаву.

– Реч је о ревитализацији шест турбина, а до сада је завршена 1,5 и остало је још 4,5 турбине. Тачније треба још четири године рада да би се тај посао обавио. Имамо обећање Сергеја Шојгуа, потпредседника мешовитог српско-руског комитета и министра за ванредне ситуације да ће они бити ефикаснији и реални у договарању око нове цене – нагласио је Шкундрић.

Румунија је недавно, после шест година, завршила ремонт свог дела хидроелектране и за тај посао потрошила око 150 милиона евра.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.