Стижу велики оркестри
Познате и непознате ноте, нове премијере, наступи еминентних уметника, обележиће музички живот и у 2009. години, а од планираних концертних активности овом приликом издвајамо само неке са репертоара наших музичких кућа.
Народно позориште из Београда већ у фебруару на репертоар ставља Вердијеву „Моћ судбине” (диригент Александар Марковић, режија Даријан Михајловић), за мај припрема Пучинијев триптих: „Ђани Скики”, „Плашт” и „Сестра Анђелика” (диригује Јоханес Харнајт, режија Ивана Драгутиновић), потом „Хасанагиницу” којом ће дириговати Младен Јагушт, као и комад заступљен на сваком „гвозденом” оперском репертоару, а реч је о Доницетијевој „Лучији од Ламермура”.
Српско народно позориште из Новог Сада очекује две премијере: „Кармину бурану” Карла Орфа (диригент Берислав Скендеровић, редитељ Манфред Швајгкофлер, Италија) и Пучинијеву „Мадам Батерфлај” (диригент Жељка Милановић, редитељ Младен Сабљић). Из „Мадленијанума” најављују припрему Менотијевих опера „Медијум”и „Телефон” укопродукцији са загребачком компанијом „Опера б.б”.
„Булевар звезда”, чији је домаћин Београдска филхармонија, у 2009. посетиће виолинисткиња Сара Чанг, виолончелиста Давид Герингас, пијаниста Константин Лифшиц, мецосопран Ринат Шахам, пијанисткиња Лиса Смирнова, виолончелиста Патрик Деменга, баритон Жељко Лучић, и многи други.
Коларац ће угостити великане музичке сцене: ансамбл контрабаса „Bassionaamorosa” већ у фебруару, турског пијанисту Фазила Саја у марту, у априлу трио у саставу: Борис Березовски (клавир), Дмитри Махтин (виолина), и Александар Књазев (виолончело), а у мају Руски национални симфонијски оркестар (диригент Михаил Плетњов).
Из „Југоконцерта” најављују долазак великих састава: Симфонијски оркестар чешког радија у фебруару, Камерни оркестар Базела у марту, Пекиншки симфонијски оркестар у априлу, Лондонски симфонијски оркестар у мају, Прашки симфонијски оркестар у јулу а, како сазнајемо, на Бемусу сигурно наступају „Royal Concertgebouw orchestra” са диригентом Данијелом Хардингом и састав „Стомп”, познат по комбинацији перкусија, покрета и визуелне комедије.
Оркестар и Хор РТС током прве половине 2009. извешће читав низ значајних вокалноинструменталних дела – међу њима, Пучинијеву „Messa di Gloria”, Хајднова „Годишња доба” и „Нелсон” мису, „Свадбу” Стравинског, „Пасију св. кнеза Лазара” Рајка Максимовића, те веома интересантан и захтеван програм само за Симфонијски оркестар (Брукнер, Р. Штраус, Стравински...).
„Сава центар” ће, између осталог, на почетку године реализовати програм„У славу Хајдна” са оркестром „Camerata Serbica”, посвећен јубилеју 200 година од смрти великог композитора, док ће поводом Светског дана музике, 20.јуна бити одржана београдска премијера Вердијеве опере „Травијата”, у извођењу Словенског народногг ледалишча из Марибора, у режији једног од највећих светских редитеља, Хуга де Ане.
М. С.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


