Недеља, 12.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Тежи пријемни за средње школе

Тежи пријемни за средње школе
Да ли ће се наћи изнад црте: листе са пријемних испита (Фото Танјуг)

Тест на квалификационом испиту за упис у средње школе, осим задатака из збирки из математике и српског језика, могао би ове године садржати и непознате задатке, односно оне којих нема у збиркама. Медији су објавили најаве Богољуба Лазаревића, помоћника министра за средњошколско образовање, да ће се одређени број непознатих задатака појављивати у наредне три године на сваком од тестова у различитом проценту, а да ће садашњи ђаци шестог разреда полагати потпуно другачији испит, неку врсту мале матуре која ће бити улазница за упис у средњу школу.

У Министарству просвете претходна два дана није било никог ко би могао нешто ближе да каже о томе да ли ће овогодишњи тест из српског и математике заиста донети новине осмацима који данас, после зимског распуста, поново седају у школске клупе. Директори основних школа и просветни радници са којима смо разговарали, потврдили су нам да у школе није стигао никакав званични допис или саопштење о новим правилима полагања квалификационог испита, али већина је чула за предлог да се у тест уврсте непознати задаци.

– Како сам успео да сазнам, три задатка из српског и два из математике биће потпуно нови, а сви остали биће из збирки. Идеја је да се сузбије учење задатака напамет и да се ђаци мало „продрмају” и натерају да уче. Чуо сам да је постигнут договор у Министарству просвете да ове године квалификациони испит изгледа тако, али још ништа нисмо званично добили – каже Драги Лукић, директор београдске Основне школе „Светозар Марковић”.

Према сазнањима Горана Вилотијевића, директора Основне школе „Бановић Страхиња” у Београду, непознати задаци били би исте врсте као задаци из збирки, али би вредности биле измењене, чиме се жели постићи да ученици заиста савладају задатке из збирки и науче да их решавају, а не да уче напамет поступак. Он каже да је било најава да ће се овакав систем примењивати од следеће године, али да је то изгледа измењено, као и да ће, како је он чуо, на тестовима убудуће до 30 одсто задатака бити нови.

– Урађено је пилот-истраживање у којем су ђаци првог разреда неколико средњих школа решавали тест са квалификационог испита, али једну од две комбинације које се нису полагале. Ђаци су имали сличне или исте резултате као на испиту, али је утврђено да многи уче напамет, због чега је почело да се размишља о промени начина полагања квалификационог испита – каже Вилотијевић.

О новинама које би за неколико месеци могле чекати ђаке који уписују средњу школу, Илија Јовичић, директор земунске Основне школе „Лазар Саватић”, нема још никакву информацију, али идеја о увођењу нових задатака није му страна.

– Било је говора да је овакав начин полагања пријемног испита превазиђен, да ђаци од тренутка када добију збирке вежбају само задатке из њих, да не раде ново градиво и да ни то, такође, није добро. Тада је речено да се размишља о томе да се на квалификационом испиту појављују типски задаци са променљивим вредностима уместо већ познатих задатака – рекао је Јовичић.

Коментаришући најаве новог система полагања испита, Јовичић каже да му није јасно зашто се то сада мења када је најављено да ће овакви квалификациони испити бити за три године укинути и да ће реформисани шести разреди полагати малу матуру, односно завршни испит уместо квалификационог.

– Да ли ће бити нових задатака на тесту или ће се полагати на стари начин мање је битно од питања да ли ће на квалификационим испитима бити преписивања. Већ две године упозоравамо на распрострањеност ове појаве у школама и сматрамо да је преписивање потпуно обезвредило иначе добар систем полагања – изјавио је Миодраг Сокић, председник Форума београдских гимназија, истичући да се на усвајање неких новина које је Министарство просвете најавило чека и дан-данас, па тако још није усвојен нови правилник о екскурзијама који је био дуго најављиван у медијима.

Како нам је прошле недеље речено у Министарству просвете, збирке задатака из српског језика и математике требало би да буду одштампане до краја ове недеље, али има најава да ће се на њих чекати и дуже. Извесно је да ће бар део ових задатака ђаци решавати на пријемном, као што су то чинили и десетак година уназад, од када је уведен овакав систем полагања. Пре тога осмаци су на тестовима решавали непознате задатке, али после крађе теста три дана пре квалификационог испита и масовног продавања ученицима, надлежни су одлучили да измене правила полагања како више не би било преписивања, крађе и продаје тестова за пријемни.

Коментари17
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.