Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

У руском павиљону

У руском павиљону
Илустрација Братислав Миленковић

После много перипетија, уселили смо се у руски павиљон. Фотељу, кревете и ормар расклопили смо да можемо да их провучемо кроз ходничак што води до нашег стана на шестом спрату, боље рећи келије од осамнаест квадрата. Телевизор дијагонале 72 центиметра нисмо расклапали – подигли смо га споља, сајлом, и убацили кроз прозор. Исто смо урадили и с фрижидером.

Нека је благословен архитекта: сетио се да на згради из 1948. наслаже стотинак станова, све мањи од мањег. Дуго је размишљао како то да уради, думао, думао... и док је цртао кућицу за свог пса, најзад му синуло. Баш док је бацакао оловку изнад главе – откровење се десило! Као у Кјубриковој „Одисеји у свемиру” – када мајмун у трену „схвата” да кост којом се поиграва може бити и оружје – и генијалцу се у магновењу, док му се плајваз окретао над фризуром, јавила визија пројекта! Направиће више кућица за псе! Много кућица... и населити их људима!

Срећом, идејно решење је „прошло” и у општини. Није ишло глат и као по лоју, али све је „завршено” за неколико година, што је добро пролазно време кад су папири у питању... То са документацијом увек је најтеже. Али се ипак заврши. Боље икад него никад.

И, сад, добро. Нађосмо се очи у очи нас четворо и пас у свом станчићу. Деца срећна, најзад имају сопствено ћоше. И жена и ја се облизујемо: нема више астрономских кирија и џвањкавих београдских газдарица. Тесно јесте, али се да превазићи. Понекад, али само понекад, не више од једном дневно, излећу осигурачи. Преживећемо и то! Канализационе цеви гргоље на фасади. Гргоље, али још не цуре. Шта мари! Власништво је власништво и не треба му гледати у зубе.

Израчунао сам просек. Осамнаест подељено на пет једнако је три кома шест. Еј, 3,6 по човеку, а о псу да не говоримо. А европски стандард је 14 квадрата по особи. Недостаје нам само нешто мање од 11. Одмах смо решили ствар: договорили се да повећамо „математику” тако што ћемо на смену да шетамо ван. Ми као одговорни родитељи нисмо ту по цео дан. Старије дете је пре подне у школи, тако да ово млађе, уколико куче избаци на улицу, има свих осамнаест квадратних метара на располагању, што је за четири више него у Европској унији! Мало ли је! Чим се оно прво врати из школе, ово друго иде и све је опет решено. А кад ми уморни пристигнемо с посла, већ је ноћ, и ко тад пита за просек. Бацамо се у кревет и ником није до „рачуна”, само нас интересује четврт квадрата јастука.

Уснулима мало шта треба. Што је дубљи сан, и потребе су мање!

Пало ми на памет да ово своје откриће о дубини сна препоручим посредством медија широј друштвеној заједници. Нека народ више и дубље спава, тако ће и потребе бити минималне, могуће и никакве. Телевизија ме међутим предухитрила: „седамдесет двојка” нас успављује шпанским лимунадама и репризама прастарих домаћих серија, а омиљени програм нам је кад приказују да у некаквој кући сви станари спавају. Дремамо уз њих који спавају, гледамо их како хрчу, пратимо сваки „пууууј” све док и сами не попајкимо.

Изгледа да је већ неко открио моје откриће. Није то необично у свету изумитеља. Дешавало се да иста идеја падне на памет неколицини научника!

Ако сагледам све околности, није нама лоше. Ево, комшије имају петоро деце, ташту и папагаја у истоветној квадратури. Осамнаест са девет... па ти види. Далеко су они од Уније. Фали им цигло 12 квадратних метара по души! А не могу ни да на смену користе келију: деца мала, нема напоље, а није ред да пусте папагаја па да га онда лове по парку. Једино је ташта фер: она прошета недељом изјутра на петнаест минута до пијаце, те унуцима повећа стан, а зету обасја живот. Човека спопадне нови оптимизам.

И тако, гурамо... Комшијски се испомажемо. Њихови клинци понекад са нашим гледају цртаће. Поређају се ко птићи по патосу који сам лично прекрио ламинатом. Тада им и топлије у гнезду. Можда неко одговоран и сврати да види да л’ им нешто треба. Како им је у тескоби. Да ли могу нешто да уче у тим „алкатраз” собичцима – парадоксално – у руском павиљону.

Ма нек су живи и здрави, одрашће, удаће се, поженити, одлепршаће и... проћи ће и то!

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.