Студентски бунт у Француској
Студентски протест који је почео још прошле недеље у Француској проширио се јуче на 46 факултета, јављају агенције. Студенти блокирају факултете у знак бунта против закона о аутономији универзитета који је изгласан овог лета у парламенту.
Мада нису јединствени у одзиву на штрајк и блокаду факултета (за сада је 10.000 њих у штрајку од 1,4 милиона студената у Француској), блокирање факултета је само проблем више у ситуацији кад се, бар до јуче, ни штрајк радника у јавном саобраћају није стишао.
Министарка образовања Валери Пекрес састала се прекјуче са представницима студентских синдиката, али договор није постигнут. На њен апел да осуде блокаде факултета, синдикати су одговорили позивом на још већу мобилизацију, тражећи од министарке да размотри њихове захтеве и понуди гаранције за истинску аутономију универзитета.
Нови закон о универзитету резултат је жеље председника Николе Саркозија да француске високошколске установе достигну англосаксонске конкуренте, јер су истраживања показала да су на светским ранг-листама сада далеко иза њих. По једном од њих, које је објавио "Тајмс", чак и неки од најбољих француских универзитета нашли су се далеко иза страних, попут америчког Харварда или британских Кембриџа и Оксфорда.
Идеја новог закона јесте да се универзитетима омогући да сами регрутују наставни кадар, да одлучују о платама професора и руководе сопственим здањима, што је, сматра се, један од начина да се задрже престижни професори, обезбеди боља настава и да се лакше добије новац од владе и приватних компанија. То је, по Саркозију, одговор на актуелну ситуацију у високошколским установама у Француској које су претрпане студентима, док због недостатка новца и простора из дана у дан губе угледни наставни кадар, јер професори одлазе на универзитете у САД и у другим земљама где се њихова струка цени и где су аутоматски боље плаћени.
Студенти се плаше да прокламована аутономија универзитета у новом закону, заправо, представља опасност за улазак приватног капитала на универзитете и неминовно повећање школарина, јер до сада приступ у њих, осим у елитне велике школе, није био тако селективан.
Полиција је јуче евакуисала факултет за књижевност у Монпељеу који је неколико дана блокирало педесетак људи, јавиле су агенције, и то на позив председника Универзитета у Монпељеу Жан-Марија Миосека који је рекао да већина оних који су блокирали зграду нису студенти тог факултета.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


