Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Човек од мисије

Човек од мисије

Када је 1970. године у Дворани Културног центра Београда одржана „Политикина” ревија репризних филмова, под притиском људи који су чекали у реду да купе карте попуцала су стакла на билетарници. Идејни творац и организатор ревије био је „Политикин” филмски критичар Милутин Чолић, коме је одмах понуђено да направи прави филмски фестивал.

Тако и би. Већ 8. јануара 1971. године, под слоганом „Храбри нови свет”, у Дому синдиката,филмом Роберта Алтмана „Меш” отворен је Први београдски међународни филмски фестивал – Фест, са Милутином Чолићем на челу.

Судбина је, ваљда, баш тако хтела да „отац” Феста напусти овај свет у данима одржавања 37. издања фестивала. За његово је здравље вазда питао и у својим пензионерским годинама које је проводио не мирујући, пишући и објављујући књиге, често се интересујући и како ствари стоје у „Политици”, у коју је по позиву крочио још 1. априла 1952. године (све до 1985) пишући у почетку позоришне, а потом и филмске критике.

– Писати о филму подразумева проницати не само у форму, већ и у његову суштину, не само како, него и шта филм говори. „Крстарица Потемкин”није велики филм само због „монтаже атракције” већ и због својих револуционарних идеја. Само у хармонији садржајаи експресије настају значајна дела попут „Грађанина Кејна” – писао је чика Чоле (како су га радо звали његови млађи поштоваоци и следбеници), полазећи увек са јасних, хуманих и антидогматских становишта.

На малом новинском простору успевао је да обухвати целину филма иукаже на његове вредности и заблуде. Познато је да је о домаћем филму писао гледајући га најмање два пута – једном обавезно са публиком, проверавајућитако и филм и себе. Зато су Чолићеве критике објављиване у „Политици” биле радознало читане деценијама, као дијалог са милионима љубитеља филмске магије. Имале су јасну критичарску синтаксу, писане су једноставним, разумљивим језиком и одавале ауторову дубоку оданост филму.

Заправо, потпуна посвећеност и оданост красиле су Милутина Чолића (Поточањи, 11. септембра 1919) у свакој његовој мисији. Од оних у којима је био током студентских, скојевских и партизанских дана када је у Ужичкој републици иницирао Партизанско позориште, током боравка у концентрационим логорима Аустрије, Немачке и Норвешке (од 1941. до ослобођења) у којима је био чак један од покретача илегалног логорског часописа МЕЛС (Маркс, Енгелс, Лењин, Стаљин) и, касније, када је у Ужицу постао управник Народног позоришта, а потом преласком у Београд и новинар „Гласа”, „20. октобра” и „Политике”.

Активност филмског мисионара и посленика Чолић је вршио и на предавањима у школама, факултетима, домовима културе, радничким универзитетима. Свугде где је било оних–гладних филма и свугде где је његово знање и искуство било жељено, те остаје забележено да је био међу иницијаторима и сарадницима готово свих југословенских и српских фестивала: Пуле, Ниша, Херцег Новог, Аранђеловца, у којем је од оснивања био селектор Ју-Феста. А волео је и шах, те је основао и Међународни шаховски брзопотезни турнир „Политике”...

За своје заслуге Чолић је добио многа ратна и мирнодопска одликовања, филмске и професионалне, новинарске награде.

Осим импозантног критичарског опуса и истрајног рада на промоцији и међусобној комуникацији нашег и светског филма, Чолић је писао чланке и коментаре за стручне часописе и књиге којих је велики број. Чак и у својој деветој деценији писао је свакодневно, све до пре неки дан…

Отишао је доајен југословенске и српске критике, сведок времена у којемсу радили највећи српски уметници, личност свеприсутна у нашем културном и јавном животу, друг и господин Чолић, чика Чоле, супруг, отац и на своје унуке поносни деда. Нека му је слава и хвала.

Дубравка Лакић

------------------------------------------------

Данас комеморација у „Политици”

Комеморација поводом смрти Милутина Чолиће биће одржана данас у 12 сати у „Политици”, у сали на четвртом спрату. Изјаве саучешћа породица ће примати сутра у 12 сати у капели из које ће ( у 12.30) поворка кренути ка Алеји заслужних грађана на Новом гробљу, где ће Милутин Чолић бити сахрањен.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.