Посвађани због дечје хирургије
Зајечар – Већ више од 15 дана у зајечарском Здравственом центру и зајечарској јавности трају спорења око рационализације здравства, а посебно су жустре расправе о томе да ли се укида Одељење дечје хирургије при Служби педијатрије, које иначе има дугу традицију. Уверавања надлежних у Здравственом центру да се све чини у складу са републичким прописима о рационализацији и да зајечарски малишани нису угрожени јер сада неке заједничке просторије у новом хируршком блоку деле са одраслима на одељењу опште хирургије нису убедљива родитељима који не желе да им деца гледају крв и слушају јауке повређених у саобраћајним у другим несрећама. Између чекића и наковња су и локални медији: с једне стране, свакодневно им се обраћају родитељи који оптужују надлежне да самовољно тумаче прописе, а, с друге стране, овдашње новинаре нападају руководиоци зајечарске болнице јер, наводно, лаички тумаче "непостојећи проблем".
Тек на последњој конференцији за новинаре постало је видљивије да су за актуелна спорења ипак највише криви сами лекари. Руководство болнице ставило је "на тапет" специјалисту дечје хирургије др Миодрага Јолића, оптуживши га да је све изрежирао због тога што више неће бити начелник Одељења дечје хирургије већ само шеф одсека за дечју хирургију у новом хируршком блоку. Њему су се, наводно, некритички приклонили родитељи и новинари, заборављајући при том на све друге "грехе" овог стручњака. Руководство је "грехе" и таксативно побројало, рекавши новинарима да је др Јолић обавештен о конференцији за новинаре (где би могао да се брани) али да он није дошао зато што се, наводно, није појавио ни на послу, из непознатих разлога.
Новинари су др Јолића, међутим, убрзо пронашли на радном месту (у амбуланти дечје хирургије), пошто није отишао на ново радно место – у службу опште хирургије, где га је руководство очекивало. Новинари су захтевали да се стране у свађи суоче и уверили се да су свађе, у ствари, у основи свих вишедневних спорења. Сазнали су и да је др Јолић поднео неколико кривичних пријава против колега са Опште хирургије зато што су наводно угрозили здравље двојице малишана, његових пацијената, отпустивши их на своју руку неизлечене из болнице.
Руководиоци новог хируршког сектора др Владимир Ђоковић и др Тихомир Костић побијали су Јолићеве тврдње, баш као и директор Здравственог центра др Мирко Вељковић. Обећали су зајечарској јавности да ће темељна трогодишња реконструкција зајечарског Здравственог центра бити настављена и да ће нови преградни зид одвојити оперисане малишане од одраслих, као и да ће рационализација бити спроведена у складу са републичким прописима и европским стандардима. Као да све то није могло без свађе и неспоразума...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


