Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Златна средина

Златна средина
(Илустрација Братислав Миленковић)

Уз многе досадашње поделе – на „звездаше” и „партизановце”, „кучкаре” и „мачкаре”, „напредњаке” и „назадњаке”... – ми у нашем солитеру сврстасмо се прошле недеље по ко зна који пут у два супротстављена табора. Готово истовремено отварање СОС продавнице за угрожене и највећег шопинг мола на Балкану откри нам валутну, најцрњу поделу која је могла да нам стрефи улаз: поцепасмо се на евровернике и евроскептике!

Ови први другог Бога и немају: клањају се евру неколико пута дневно, устају и иду на починак с његовим именом на уснама, призивају га ритуалним трљањем о фризуру, а кад им се „јави” – трпају свежњеве новчаница у сламарицу.

А скептици, у дебелој већини, и дан-данас сумњају да евро уопште ипостоји! Чули су да се помиње, није да нису, новине су пуне текстова о том глобалном средству плаћања, вредност курса путује градским превозом, одзвања ходницима широм вишеспратнице, али дотичну лову до сада ипак очима не видеше, што и јесте узрок њиховог својеврсног финансијског атеизма. Док на ситно „оперише” искључиво динарима, ако и до њих икако дође, ова група причу са страним парама сматра завером остатка планете против нас станара.

Не знам како да их, као председник зграде, одговорно лице и узоран домаћин, све окупим на седници кућног савета! Да решимо најзад горуће, животно важне, комуналне проблеме. Нисам ни евроверник, али ни задрта присталица домаћег новца. У ствари, ја сам динарски тип човека, са погледом на евро. Око себе сам се и окружио сличнима, својим комшијским сапатницима са средњим примањима, па сад заједно смишљамо шта нам је чинити у време интензивног пресецања црвених трака. Таман отпочнемо заседање, кад сутеренска групација и фракционаши из приземља, који су у непрестаном и претећем расту ка првом и другом спрату – листом незапослени и социјални случајеви – збришу на отварање СОС радње. Министар пресеца црвену врпцу! Ко да пропусти такав кројачки моменат! Председниче, одлажи састанак! Добро.

Таман се они врате после дводневног чекања у реду за јевтиније намирнице, помислих, одлично, најзад ћемо изгладити фундаменталне спорове у згради, кад, оћеш, врага! Отвори врата шопинг мол на Ушћу! Весело јато евроверника са врха солитера одлете из гнезда да се брчка у блештавилу излога, трошкари из забаве и, нормално, узгред рецне свечану траку. Поново раде маказе! Опет померај скупштину станара! Докле више!

Ми, обични грађани с просечном зарадом, некад главна снага овог нашег београдског небодера – истина тренутно новчано жешће занемоћали и склони паду у „сутерен” – немамо шта да тражимо ни у СОС маркету, ни на Ушћу. Само покушавамо да одржимо кућу у функцији. Док чекамо једне и друге да пристигну из куповине, дружимо се, ћаскамо...

– Ево, господо, ја нисам ни „делија”, ни „гробар”. Навијам за ОФК Београд! Па је л’ због тога мање волим српски фудбал? Ајте, молим вас! – викну Света са седмог спрата.

– А ја немам ни куче ни маче, имам папагаја Мићицу! И ко може да ми каже да не волим животиње – сложи се Тијана с комшијом изнад ње.

– Људи, зар сам мање за „нашу ствар”, ако сам негде између „напредњака” и „назадњака”... – откри моја сусетка Дивна са осмог. Уз буран аплауз и покоји звиждук, сви се заинтересоваше за детаље тог нимало лаког положаја. Дивна дошапну да ће нам једном уз кафицу све испричати.

У сталном смо заседању. Нећемо се смирити док не нађемо одговоре на мучна питања. Како да сутерен који се, мимо гравитационе силе и архитектонских правила, „попео” до половине стамбеног објекта, сузбијемо на просторије предвиђене за подземље? А да гломазни врх са садашња три спрата сведемо на један? Па да проширимо ону „златну средину” у којој смо већински својевремено уживали.

Окречићемо цео улаз, поправити лифтове, заменити сломљене сијалице и приредити малу журку за повратак у бољи живот. Што да не, пресећи ћемо и своју свечану, црвену врпцу. Имамо и ми оштре маказице.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.