Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Од шампиона до државника

Од шампиона до државника
Својатају га Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина: Антон Јосиповић Из приватног фото-албума

Кад 9. децембра буду саопштени резултати избора за председника Републике Српске њен нови потпредседник могао би да буде и Антон Јосиповић (46), олимпијски шампион у полутешкој категорији у боксу (Лос Анђелес, 1984). Предизборна кампања је у току, а правно још није одређено да ли ће бити изабран само председник (Србин) уместо преминулог Милана Јелића или и двојица потпредседника (Хрват и Муслиман).

После разговора с Милорадом Додиком, председником владе, Јосиповић верује да би могао да седне у фотељу потпредседника Републике Српске намењене Хрвату. Ово је повод за  разговор с боксерским шампионом.

Како је било у Лос Анђелесу?

Победио сам у полуфиналу Алжирца и очекивало се да у финалу боксујем против Американца Ивандера Холифилда. Међутим, он је у полуфиналу дисквалификован, јер је после судијиног "стоп" ударио противника, што је тежак прекршај. За победника је, по правилима, проглашен Новозеланђанин, коме су лекари забранили да боксује у финалу. 

Холифилд је добио бронзану медаљу.

Дисквалификованом боксеру не припада слава, али, Американци су били домаћини Игара, па није кажњен и одузимањем медаље. Као олимпијски победник стајао сам на највишем постољу са златном медаљом, а Холифилд ми је био с леве стране, ниже од мене, с бронзаном. Било је нормално да публика реагује звиждуцима, јер је њеног боксера дисквалификовао наш судија Глигорије Новичић. Али, предухитрио сам је. Загрлио сам Холифилда, попео га крај себе и подигао му руку као победнику... Гледаоци, који су већ почели да звижде, за тренутак су занемели, а потом су сви устали и двораном се проломио спонтан аплауз, који се после десетак минута претворио у овације мени, па и Холифилду.   

А после тога?

Испланирао сам да после те моје промоције Холифилда, кад буде одсвирана химна "Хеј, Словени", додатно популаришем нашу домовину: развио сам заставу Југославије, коју ми је дан раније купио Слободан Момчиловић, тада новинар "Политике Експрес".Та тробојка с мојим потписом остала је код њега као успомена на те Олимпијске игре.

Како је било кад сте стигли у Бањалуку?

Славило се дуго и то на сваком кораку. Годину касније сам имао још једно славље – оженио сам се Иреном и добио сина Томаса, који сада има 18 година. Мој клуб Славија ми је дао стан. Наставио сам да тренирам и боксујем широм Југославије, а онда су стигле деведесете... Мирисало је на рат... При попису становништва у рубрику "националност" уписао сам – Јапанац, мада сам увек био Југословен и срцем и душом. Да су сви тако учинили можда рата не би било.

Шта сте урадили с каријером?

Упутио сам се у професионалне воде. Први менаџер ми је био пашеног певач Халид Муслимовић. До краја 1991, док није почео рат, имао сам осам борби и све победио. Онда сам као боксер отишао у Швајцарску, па у Италију, Аустрију... Депримирао ме тај бесмислени рат који је буктао у Босни и који су, углавном, водили криминалци. У том хаосу је опљачкан и убијен мој таст Муслиман. После сам живео у Хрватској, а бокс ми је, на жалост, био у петом плану. У нормалним условима сам могао да освојим све. Тадашње прваке Европе и света тукао сам раније где год сам стигао...

Кад сте се вратили у Бањалуку?

Званично тек пре неколико година, али један долазак у мој град могао је да се заврши трагично. Дошао сам 4. новембра 1997. на први "Меморијал Радована Бисића", мог друга из Славије. По завршетку сам отишао с пријатељима у кафић "Мустанг", где је неко пуцао на мене. Један метак ме је погодио у руку и пресекао ми артерију, а други се "прошетао" кроз јетру и слезину... Док ме је власник кафића мој пријатељ Света Јокић возио у болницу онако спонтано сам му рекао: "Избаци ме, болан, упрљаћу ти џип". Он је кроз сузе одговорио: "Не брини ни за кола, ни за живот. Бањалучани неће дати да умреш". Био сам неко време у Бањалуци, а потом у Загребу и врло брзо сам се опоравио.

Шта је било с атентатором?

У то време је тај човек, наводно, припадао неком отцепљеном МУП-у из Бијељине. Биљана Плавшић је као председник Републике Српске прогласила тај напад на мене за "терористички чин који уноси страх и немир не само у Бањалуци, већ и у целој Републици Српској"... Казала је и да ће атентатор брзо бити ухапшен... Не знам шта је после било.

Имали сте срећу у несрећи.

Несрећа никад не долази сама. У току опоравка развео сам се од Ирене. Она и наш син Томас живе у Пули и имају кафић у Медулину. Одлазим код њих и пријатеља, међу којима је и Мате Парлов, први наш боксер олимпијски шампион (Минхен, 1972). Други је Слободан Качар (Москва, 1980), а ја сам трећи и, засад, последњи. Сви смо боксовали у полутешкој категорији. Њих двојица су постали и професионални шампиони света као полутешкаши, а мене је зауставио рат.  

Кад Вам је, после атентата и развода, први пут било добро?

Догодило се то кад сам добио поруку од мог несуђеног ривала у финалу Олимпијских игара у Лос Анђелесу Ивандера Холифилда. Сазнао је да сам погођен с два метка и да се опорављам у Загребу. Понудио ми је помоћ најбољих америчких клиника и нагласио: "О новцу не брини. Ништа није вредније од наших живота". Замислите, то се догодило 13 година после нашег сусрета на додели медаља у Лос Анђелесу... Захвалио сам му, али није било потребе да путујем у Америку. И данас се чујемо...

Где сте боравили после опоравка?

Прва станица на том мом путу од пријатеља до пријатеља био ми је, као и увек, Мате Парлов. Причали смо о свему што нам је падало на памет, мало пили, па се и коцкали у казину... Једном ми је причао о финалу Светског првенства 1974. у Хавани, где је освојио златну медаљу. Рус Каратајев га је пред крај меча тако ударио да није знао шта се догађа, али је, ипак, победио. Кад сам, потом, био у Москви свратио сам и код Каратајева, који се бавио пословима и с ове и с оне стране закона, али су га сви поштовали... Био сам и у Београду. Хтео сам да видим пријатеље, а и да посетим нека гробља...

Како сте сачували лице? 

Личиће на хвалисање, али одговорићу кад сте ме питали. Био сам један од најжешћих боксера на свету у своје доба: агресиван, брз полутешкаш с контрагардом, а ни десна рука ми није била лака. Такав стил уз храброст и мудрост, па и хитре ноге, сачували су ми главу, лице и памет.

Шта је с трофејима и медаљама које сте освојили?

Све се погубило, па и злато из Лос Анђелеса... У рату и селидбама више нисам знао где ми шта стоји и шта треба да чувам. Једно време су у мом стану у Бањалуци били неки мени непознати људи. Зидови су остали и сад је то опет мој стан... А и шта ће ми сви пехари и медаље кад је пропала она моја држава, моја стара Југа... Сад ме својатају три земље: Србија као наследник СФРЈ, Хрватска по националности, а Босна и Херцеговина по рођењу. А ја сам, кад је о боксу реч, шампион без државе... Али, није то ни лоше, можда добијем и три пензије...

Да ли добијате спортске дотације из Србије?

Не, то сам добио од Републике Српске и то је председник владе Додик урадио врло елегантно. Применио је српски принцип у овом спортском случају. Ту помоћ имају и некадашњи боксерски шампион Марјан Бенеш и још неколико бивших истакнутих спортиста. Добијам, по том основу, око 900 евра. По куповној моћи то је као да имам двоструко више у Београду.

Шта сад радите?

Директор сам Боксерског клуба Славија у Бањалуци и готово смо вечити шампиони. Побратимили смо се с Радничким из Београда, што је сад и модерно. Пишем и колумне за "Глас Српске". Објашњавам, углавном, спортска збивања, а понекад и догађаје друге врсте. Приватно – опет сам у браку и ускоро би требало да будем поново отац. Реченио нам је да ћемо добити кћерку... 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.