Пуковник као предузетник
Четрдесетшестогодишњи Небојша Михајловић завршио је Војну академију и магистрирао војне науке, смер Ратне вештине. Ступио је у војну службу јула 1980. године. Последња дужност коју је обављао била је чување познатих резиденција – Карађорђево, Бели двор, Добановци, Шумска кућа на Тари... Када су његове колеге почеле масовније да одлазе из Војске, и он је одлучио да крене новим путем.
– Није било никаквих притисака, чак сам добар пријатељ са садашњим министром одбране. Он је желео да останем, али сам ја у глави имао друге идеје – каже он.
Михајловић је био члан Савета родитеља Основне школе "Бранко Радичевић" у Великој Моштаници. Приметио је да ђаци немају ужину, већ су принуђени да преко улице, без регулисаног прелаза, одлазе у оближњу продавницу.
– Узео сам 1.500 евра, колико ми је припадало, подигао кредит од 5.000 евра, па сам, уз мало уштеђевине, купио столове, столице, тостер, апарат за сокове. Тако је настао "Школски клуб". Школско двориште је, захваљујући клубу, оживело летос. Долазили су ђаци, али и маме са децом, па сад намеравам да направим игралиште за малишане. Да ли ћу успети зависи и од града, јер би требало да се и Београд побрине о школи насталој 1846. у време Обреновића – каже Небојша, који иначе успут пише докторску дисертацију "Заштита војске од обавештајних делатности".
Ово је само једна од већ бројних предузетничких прича некадашњих официра и подофицира, који су добровољно или силом прилика скинули еполете, и окренули се новом послу у "приватној режији".
Према незваничним информацијама, наша војска је пре започињања реформи и реализације програма ПРИСМА имала око 45.000 професионалаца. Предвиђено је да се од 2005. до 2010. године тај број смањи за 20.000 људи. До сада се 3.912 бивших припадника Војске заинтересовало за помоћ националног програма ПРИСМА, који је покренуло Министарство одбране (МО) јула 2006. ПРИСМА нуди финансијску подршку и помоћ бившем војном кадру за реинтеграцију у цивилни живот. Програму се потом придружила и међународна организација ИОМ (скраћеница енглеског назива "Програм збрињавања вишка војног кадра") и Међународне организације за миграције (ИОМ-НТФ), као агенције задужене за примену програма. До 30. септембра ове године 1.559 некадашњих припадника Војске пријавило се за помоћ. Заједно са пословним планом и осталом неопходном документацијом и уз помоћ ИОМ-НТФ теренских саветника у канцеларијама у Београду, Новом Саду и Нишу, стигло је 570 захтева од којих је Комисија до сада одобрила 548.
Током прве две године посебна пажња била је посвећена припадницима војске које је Министарство одбране означило као "посебно угрожена категорија" (њих 1.850) са издржаваним члановима породице, уз могућност да се група до краја петогодишњег периода прошири на 5.100 особа. Реч је о бесповратној помоћи и бескаматним микрокредитима за покретање нове или проширење постојеће пословне активности.
Од наведених 548 одобрених захтева за отпочињање сопственог посла односи се 65 одсто, субвенционисање запошљавања 20 процената, финансирање кратких специјалистичких курсева 14 одсто, а било је и неколико заинтересованих за проширење већ започетог посла.
На пример, уколико се бивши официр определи за приватни бизнис, рецимо поправку мотоцикала, помоћи ће му ПРИСМА, а потом од ИОМ-а добити средства. Ако оствари добре резултате, може да конкурише и за бескаматни микрокредит од 3.000 евра са роком враћања од годину дана.
Многи бивши официри су имали високе чинове, а данас су пољопривредници, неки имају сервисе за поправку разних уређаја, или су се определили за трговину.
Пројект ће трајати до 30. јуна 2008. са могућношћу продужења на још три године.
-----------------------------------------------------------
Бизнис старешине
Примери неколико бивших официра, сада приватних предузетника, потврђује да проблем наших људи није недостатак пара, већ добрих идеја.
Хоби Јована Здравковића (50) пензионисаног заставника прве класе више од десет година било је сликарство, а потом је за пријатеље и рођаке почео и да урамљује слике. Тако је у Новом Саду и настала радња за урамљивање слика "Рамче".
И Драган Суџуковић (48), пензионисани потпуковник из Новог Сада, окренуо се дугогодишњем хобију, постао је алас, па рибом снабдева седам ресторана.
Милорад Јевремовић, бивши пуковник, сада је воћар, па послује са неколико елитних ресторана, а Драган Чохаџић је после 24 године рада у Војсци са колегом отворио фирму за процену ризика на радном месту и сада обезбеђује предузећа.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


