Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

"Образ"

"Образ"

Морам признати да ме од национално пасивних људи више нервирају само они национално острашћени. Они који су убеђени да бојкотом "Крашових" чоколада стају на браник отаџбине, да су Кнежева и Тајна вечера ′ладно мезе и да смо ми без "ић" у презимену баласт српства...
Е, баш на групицу таквих јуноша натрчах прексиноћ, 10. децембра ове зиме господње, насред Трга Републике. Конгломерат невладиних организација је изводио некакав перформанс поводом Међународног дана људских права, а поменута момчадија, из прозаично назване организације "Образ", ударала контру. Понајвише је, ипак, било оних из владиног сектора, познатих по скраћеници - МУП.

Елем, на страну невладине аламуње овог пута, задржао бих се на лику, делу и кореографији те ударне педесеторке униженог српства.

Колико сам разабрао у галами, чини ми се да су "поздрављали" председника републике, хомосексуалце, мањине и, наравно, НВО сектор. Ако сам добро схватио, нудили су се да им свесрдно помогну при натачињању - на нешто. Не знам шта је тачно то "нешто", ни колико би велико требало да буде, али га изгледа не жале чим га тако несебично нуде?! Најлакше је разметати се нечим што ни сам заправо немаш, али...

Наравно, ту није био крај понуди. Осим "намицања" побројаних категорија, понудили су се и да вешају, кољу, гризу, штипају, гребу, голицају... Права богата претпразнична понуда. Вероватно ту има и неког попуста уколико се одлучите за два и више третмана, типа: клање и вешање, а голицање иде гратис?... Маркетинг је данас све!

Међутим, најупечатљивији ми је, свакако, био начин на који се та храбра десетина на Тргу међусобно поздрављала.

Изгледа да су они из "владиног сектора" били превисоки, па су момчићи морали да се успињу на прсте и високо пружају руке не би ли се видели. Исто онако како су се и онижи нацисти поздрављали пре шездесетак година.

Да није било тог истоветног поздрава, неке студије веле да би нас данас било десет пута више него што нас је, али шта па то тим момчићима значи?! Нису њих пути водили до Бањице, Јајинаца, Крагујевца, Јасеновца, Старе Градишке... Београдски "круг двојке" за њих је Србија.

Сетих се оне мудрости: "Што сто паметних може да поправи, то један неразумник може да уништи".

Ево сад сами поставите једначину, ако је њих, ту на Тргу, тог Међународног дана заштите људских права, било педесет неразумних, колико стотина разумних сад мора изнова пред злурадим светом да понавља: "Ма није то Србија, нити су Срби такви. Ово је земља питомих, добрих, вредних и човекољубних људи..." Сада када нам то нимало не треба.

На срећу, ипак су те викенд патриоте себи највећа казна и противтежа.

Због чега?! Па апсурдно је да њих педесетак спочитава права мањинама и да им прети "натачињањем" на штошта, када су и сами - мањина.

Осим ако њиховим бројањем волшебно не долазе до другачијег збира?! Осим ако не желе да признају да су се те ноћи, 10. децембра зиме господње, сабрали око три жардињере на Тргу Републике и да су пролазници окретали главу од њих.

И они на "ић", наравно...

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.